Obec nesmie zakázať prikrmovanie túlavých mačiek

10 13367

Bratislava 19. júna (Útulkovo.sk) – Obec nesmie zakázať prikrmovanie túlavých mačiek. Napriek tomu to však niektoré robia. „Je veľmi pravdepodobné, že porušujú zákony,“ upozornila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a vysvetlila, že pri dodržaní istých pravidiel prikrmovať mačky môžete. Treba však zvážiť aj to, že kŕmením nevykastrovaných tuláčiek môžete prispieť k ich premnoženiu.

Túlavé mačky nemajú ľahký život. Hynú na choroby a hlad, často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Aj banálne problémy a zranenia im môžu spôsobovať veľké utrpenie. Ako im pomôcť?

Utrpeniu pouličných mačiek sa dá predchádzať odchytom, kastráciou, zaočkovaním a návratom na pôvodné miesto. Humánna regulácia ich populácie ušetrí mnoho životov.

Mnohé obce zakazujú pouličné mačky kŕmiť. „Je veľmi pravdepodobné, že porušujú zákony,“ upozornila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat a vysvetlila, že pri dodržaní istých pravidiel prikrmovať mačky môžete.

túlavé maèka

Pokiaľ si hneď po nakŕmení mačiek upracete misky a zvyšky krmiva, a nijako neznečistíte verejné priestranstvo, nemôžu vám zakázať mačky prikrmovať. Pamätajte však, že kŕmenie bez kastrácie môže byť príčinou ich premnožovania.

Túlavé mačky sa zabíjať nesmú, Sloboda zvierat upozorňuje, že je to trestný čin. „Zviera má právo usmrtiť jedine veterinár a to humánne, eutanáziou. „Aj na to musia byť závažné dôvody, ktoré vymedzuje zákon o veterinárnej starostlivosti,“ zdôraznila.

Topenie, trávenie či bitie zvierat, ku ktorým sa uchyľujú mnohí ľudia, sú zakázané a ide o týranie zvierat. „Takýchto ľudí treba ohlásiť polícii,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR

 • sadista

  Takýchto ľudí treba zbiť, dolámať im ruky a nohy, dva týždne sa im rehliť do ksichtu kým trpia v opustenom sklepení a čakajú na smrť, potom im urezať ruky a nohy, vyrezať jazyk a vykastrovať tehlou. Potom, keď už budú prosiť, aby ste ich strelili do hlavy ich treba vypustiť von a nechať ich, nech do konca života jedia slamkou! Nech si trochu vyskúšajú aké to je!

 • nazor

  …a čo s takymi ludmi čo nechavaju zvysky potravy 24 hodin denne a znečistuju verejne priestranstvá plastovymi krabičkami a kartonovymi krabicami – domčekami pre mačky a mačky sa nam tu množia 3 krát do roka lebo nie su vykastrované, čo s tymi ludmi, možeme ich nahlasit na polícii?

  • puma

   radšej nahláste Slobode zvierat tie mačky, pomôžte ich socializovať, odchytiť, aby bolo o ne postarané a trocha sa angažujte pozitívnejšie, než len nevraživosťou voči ľuďom, ktorí aspoň ako tak chcú tým zvieratám pomôcť, aj keď možno nie veľmi vhodne…

  • rebro

   si obycajny zebrak

 • Barbora Sedláková

  Vonkajšie mačky netreba prikrmovať, mačky (na rozdiel od psov) si nájdu potravu samé, veď nato sú na svete, aby hubili hlodavcov, nie?

  • DLCS

   Sprostost. Macka chyti mys, ale len maloktora ju aj zje. Treba prikrmovat.

   • Josef Mengele

    Ty si asi nevidel/nevidela mačku. Normálna mačka – aj domáca – ak nie je prekrmovaná lapenú myš bez okolkov zožerie. Ale keď začne dostávať Whiskas kapsičky plné É-čiek a iných sračiek samozrejme že myš nezožerie, pretože je nažratá. Na dedine mačka dostávala mlieko – samozrejme kravské, nie krabicové a o ostatné sa postarala sama. Nepotrebovala Whiskas a iné hlúposti. A bola krotká, prítulná úplne rovnako ako dnešné mačky. Akurát netrpela obezitou.

   • Barbora Sedláková

    My máme už 17 rokov pri rodinnom dome vonkajšie mačky (niekoľko generácií), hlodavce chytajú aj žerú, občas ich prikŕmime granulami, najmä v zime.

 • Josef Mengele

  V Odesse na Ukrajine je na uliciach množstvo mačiek. Hoci sú bezprízorné, ľudia im neubližujú, kŕmia ich a tieto mačky sú krotké. Mačka sa postará o prirodzenú deratizáciu mesta od hlodavcov. Ale to by sa ľudia u nás museli naučiť spolužitiu s takýmito „mestskými“ mačkami.

  • DLCS

   Suhlas !