Sučku zámerne vyhladovala na smrť. Keby sa to nepodarilo, plánovala ju zabiť lopatou!

3 3603

Oščadnica/Bratislava 1. decembra (Útulkovo.sk) – Otrasný prípad týrania psa! Sučku belgického ovčiaka nechala žena vyhladovať tak, že jej v dôsledku dlhodobej podvýživy začali zlyhávať vnútorne orgány. Hoci sa Sloboda zvierat pokúsila o jej záchranu, sučka uhynula. Opatrovateľka psa to urobila zámerne, keby sučka neumrela, chcela ju zabiť lopatou.

Na prípad upozornil inšpektorku Slobody zvierat Máriu Sliacku jeden z obyvateľov Oščadnice. Jeho príbuzná odcestovala za prácou do Čiech a psa zverila do starostlivosti svojej sestry M.K.

Podľa nahlasovateľa bol pes spočiatku v dobrej kondícii, no počas občasných návštev si všimol zhoršovanie jeho výživového stavu. „Počas poslednej návštevy, 23. novembra videl psa bezvládne ležať vo vlastných výkaloch zatvoreného vo voliére. Zviera nevládalo chodiť a javilo známky veľkej podvýživy,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.


Ako dodala, sestra majiteľky sučky sa nahlasovateľovi zverila, že psa plánuje nechať uhynúť hladom a nahovárala ďalšieho člena rodiny, aby psa usmrtil lopatou. „Sučka bola 24. novembra spolupracovníkmi Slobody zvierat v kritickom stave transportovaná na veterinárnu kliniku do Bratislavy, kde kvôli zlyhaniu pečene uhynula,“ dodala.

Inšpektorka Mária Sliacka uviedla, že ide o obzvlášť závažný a úmyselný čin, ktorým sa opatrovateľka rozhodla usmrtiť zverené zviera zdĺhavým a trýznivým spôsobom. „Majitelia zvierat si musia uvedomiť, že zanedbať svoje zviera, riadne sa oň nestarať alebo ho vyhodiť na ulicu, či do lesa a teda sa ho zbaviť, sú všetko trestné činy,“ zdôraznila.


V tomto prípade nejde podľa nej o neúmyselné zanedbanie starostlivosti o zviera, ale o jeho úmyselné týranie a utýranie s následkom smrti, malo by to byť zohľadnené aj vo výške trestu, ktorým môže byť aj odňatie slobody. Sloboda zvierat odovzdá prípad polícia a bude o ňom informovať aj starostu obce a príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS).

„Sme pobúrení a zasiahnutí poslednými prípadmi bezprecedentného týrania zvierat a dôrazne žiadame o prešetrenie a potrestanie majiteľov a opatrovateľov. Zároveň vyzývame ľudí, aby boli bdelí a prípady zlého zaobchádzania a týrania zvierat hlásili inšpektorom veterinárnych správ alebo inšpektorom Slobody zvierat,“ konštatovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.


Ako dodala, len v spolupráci s verejnosťou a vďaka jej angažovanosti je záchrana zvierat a potrestanie páchateľov takýchto otrasných činov možná. Keby bola verejnosť reagovala v týchto prípadoch skôr, psíky dnes mohli žiť. „Treba si uvedomiť, že ohlásené a odhalené prípady tvoria len vrchol ľadovca, preto prosíme ľudí, aby mali oči otvorené,“ uzavrela Dugovičová.

Občania môžu svoje podnety ohlasovať priamo jednotlivým RVPS podľa miestnej príslušnosti:
http://www.svssr.sk/zakladne_info/kontakty.asp,
polícii alebo Slobode zvierat na telefónnom čísle 02-16 187 a na inspektor@slobodazvierat.sk.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Majiteľka psa, ktorý už nevládal ani chodiť: No a čo, ja sa o neho starať nebudem!
Viac>>

Podvyživeného ovčiaka držal v kúpeľni ako hračku pre postihnuté dieťa
Viac>>

  • Pomoc Packam LaDa

    Taketo flandry nemaju pravo na zivot, ja by som ju asi rozkopala, je to hrozne, co to je za cloveka, ved toto nieje normalne zmyslanie, to len retardovany tupec moze vyprodukovat……HANBA A ZELAM JEJ ROVNAKY OSUD, NECH ZDOCHNE OD HLADU TA BESTIA V LUDSKEJ KOZI!!!!!!!!!!!!!

  • slavka

    Takymto, tyranom, agresorom, nepomozu ziadne dohovaranie, upozornovania, iba tvrde trasty.Zavriet do basy, a vysoke pokuty.

  • Sona Pukancova

    Boze to je hrozne,je to obycajna p… asi by som ju rovno zmlatila flandra obycajna nech skapa a vsetci jej podobny