Sučku zámerne vyhladovala na smrť. Keby sa to nepodarilo, plánovala ju zabiť lopatou!

3 3857

Oščadnica/Bratislava 1. decembra (Útulkovo.sk) – Otrasný prípad týrania psa! Sučku belgického ovčiaka nechala žena vyhladovať tak, že jej v dôsledku dlhodobej podvýživy začali zlyhávať vnútorne orgány. Hoci sa Sloboda zvierat pokúsila o jej záchranu, sučka uhynula. Opatrovateľka psa to urobila zámerne, keby sučka neumrela, chcela ju zabiť lopatou.

Na prípad upozornil inšpektorku Slobody zvierat Máriu Sliacku jeden z obyvateľov Oščadnice. Jeho príbuzná odcestovala za prácou do Čiech a psa zverila do starostlivosti svojej sestry M.K.

Podľa nahlasovateľa bol pes spočiatku v dobrej kondícii, no počas občasných návštev si všimol zhoršovanie jeho výživového stavu. „Počas poslednej návštevy, 23. novembra videl psa bezvládne ležať vo vlastných výkaloch zatvoreného vo voliére. Zviera nevládalo chodiť a javilo známky veľkej podvýživy,“ priblížila Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.


Ako dodala, sestra majiteľky sučky sa nahlasovateľovi zverila, že psa plánuje nechať uhynúť hladom a nahovárala ďalšieho člena rodiny, aby psa usmrtil lopatou. „Sučka bola 24. novembra spolupracovníkmi Slobody zvierat v kritickom stave transportovaná na veterinárnu kliniku do Bratislavy, kde kvôli zlyhaniu pečene uhynula,“ dodala.

Inšpektorka Mária Sliacka uviedla, že ide o obzvlášť závažný a úmyselný čin, ktorým sa opatrovateľka rozhodla usmrtiť zverené zviera zdĺhavým a trýznivým spôsobom. „Majitelia zvierat si musia uvedomiť, že zanedbať svoje zviera, riadne sa oň nestarať alebo ho vyhodiť na ulicu, či do lesa a teda sa ho zbaviť, sú všetko trestné činy,“ zdôraznila.


V tomto prípade nejde podľa nej o neúmyselné zanedbanie starostlivosti o zviera, ale o jeho úmyselné týranie a utýranie s následkom smrti, malo by to byť zohľadnené aj vo výške trestu, ktorým môže byť aj odňatie slobody. Sloboda zvierat odovzdá prípad polícia a bude o ňom informovať aj starostu obce a príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS).

„Sme pobúrení a zasiahnutí poslednými prípadmi bezprecedentného týrania zvierat a dôrazne žiadame o prešetrenie a potrestanie majiteľov a opatrovateľov. Zároveň vyzývame ľudí, aby boli bdelí a prípady zlého zaobchádzania a týrania zvierat hlásili inšpektorom veterinárnych správ alebo inšpektorom Slobody zvierat,“ konštatovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.


Ako dodala, len v spolupráci s verejnosťou a vďaka jej angažovanosti je záchrana zvierat a potrestanie páchateľov takýchto otrasných činov možná. Keby bola verejnosť reagovala v týchto prípadoch skôr, psíky dnes mohli žiť. „Treba si uvedomiť, že ohlásené a odhalené prípady tvoria len vrchol ľadovca, preto prosíme ľudí, aby mali oči otvorené,“ uzavrela Dugovičová.

Občania môžu svoje podnety ohlasovať priamo jednotlivým RVPS podľa miestnej príslušnosti:
http://www.svssr.sk/zakladne_info/kontakty.asp,
polícii alebo Slobode zvierat na telefónnom čísle 02-16 187 a na inspektor@slobodazvierat.sk.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Majiteľka psa, ktorý už nevládal ani chodiť: No a čo, ja sa o neho starať nebudem!
Viac>>

Podvyživeného ovčiaka držal v kúpeľni ako hračku pre postihnuté dieťa
Viac>>