Stropkov zverejnil evidenciu psov

0

Stropkov – Na portáli mesta Stropkov začali zverejňovať zoznam psov evidovaných na území mesta. Občania tak majú prehľad, či pes na známej adrese je zaregistrovaný.

Dôvodom je zvýšiť verejnú kontrolu, aby počet načierno chovaných psov sa znížil a do mestskej pokladnice prišlo viac peňazí z daní za psa.

V Stropkove evidovali ku koncu septembru 534 psov, z toho v bytoch menej ako sto. Primátor Ondrej Brendza je presvedčený, že podľa počtu psov na území mesta sa mnohí psičkári svojim povinnostiam vyhýbajú. „Stačí sa ráno prejsť po našich sídliskách a každému musí byť zrejmé, že reálny počet chovaných psov je podstatne vyšší. Psičkári, aby ušetrili niekoľko eur, obchádzajú nariadenia. Psov chovaných v bytoch nahlasujú v záhradkárskych oblastiach či v okolitých obciach, alebo ich jednoducho nenahlásia vôbec,“ povedal Brendza.

Verejne dostupný zoznam zaregistrovaných psov obsahuje trvalé bydlisko majiteľa, číslo známky a plemeno psa. Hovorca radnice Peter Novák uviedol, že pre ochranu osobných údajov nie je možné zverejňovať mená majiteľov psov. Stropkovčania však na základe dostupných údajov budú môcť zistiť, či pes ich suseda je riadne zaevidovaný. Vedenie mesta si od tohto opatrenia sľubuje, že sa počty evidovaných psov viac priblížia realite.

V Stropkove je ročná sadzba za psa chovaného v rodinnom dome 6,63 eura, v byte 23,23 eura, podnikateľské subjekty platia za psa 16,59 eura. Poplatok za vydanie náhradnej známky predstavuje 1,65 eura.

Mesto chce psičkárom poskytnúť za výber dane viac služieb. Hovorca informoval, že radnica plánuje v budúcom roku zabezpečiť zberné nádoby na exkrementy. Podľa prieskumu z iných miest pripadá jedna zberná nádoba na zhruba 30 až 50 psov. Prioritne budú rozmiestnené na sídliskách, predovšetkým na uliciach Hrnčiarska, Matice slovenskej, Krátka a Mlynská.

Mesto sa zaoberalo aj myšlienkou zriadenia výbehov pre psov v okrajových častiach. Podľa primátora otázkou je, či by takéto priestranstvá vzdialené od bytoviek boli využívané. Umiestnenie výbehov do obytných zón by však mohlo priniesť hygienické či zdravotné riziká. Mesto v tomto smere očakáva konštruktívne návrhy od občanov.
TASR
Ilustračné foto: TASR