Psíčkari trénovali i relaxovali v Drienove

0 1932

Bratislava 15. júla (Útulkovo.sk) – Vymieňanie skúseností v oblasti výcviku psov, trénovanie stopy, obrany, poslušnosti, ale aj spomínanie na rôzne psíčkarske úspechy alebo neúspechy, a samozrejme, dobrá zábava. Presne tak vyzeralo tradičné stretnutie psíčkarov z celého Slovenska, ktoré sa konalo začiatkom júla v obci Drienovo.

Program stretnutia bol tak isto, ako po iné roky, bohatý. Už zavčasu ráno sa psy so svojimi majiteľmi vybrali do okolitých lúk a polí, kde cvičili stopu. „Psy čuchali stopu, na ktorej museli nájsť odložené predmety svojho majitelia,“ vysvetlila spoluorganizátorka stretnutia Iveta Bahnová. Nasledovalo trénovanie poslušnosti a rôznych povelov – sadni, ľahni, vstaň, plaz, skoč a iné kúsky, ktoré psy ovládajú, a ak neovládajú, tak práve takéto stretnutia sú na to, aby sa povely naučili.

Na stretnutí sa nacvičovali aj ´kusačky´. „Tak sa zdokonaľuje technika hryzenia a zadržanie páchateľa, v našom prípade teda figuranta,“ spresnila Bahnová. Zároveň dodala, že okrem psíčkarov a kynológov sa stretnutia zúčastnili aj rôzni zvedavci z okolia, ktorí si s odborníkmi mohli potrénovať svojich psov. „Stráviť deň so svojim psíkom, svojou rodinou a svojimi priateľmi je neskutočný relax a oddych, hoci ľuďom, ktorí sa tomuto športu nevenujú, sa to tak zdať nemusí,“ zhodnotila Bahnová.

Stretnutie bolo aj tento rok ukončené skúškou, ktorú vyhodnotil rozhodca zo Zväzu športovej kynológie.

Výcvikové stretnutia milovníkov štvornohých priateľov majú už dlhoročnú tradíciu. Tento rok stretnutie zorganizovali manželia Bahnovci s podporou kynologického klubu Pliešovce.

Myšlienka organizovať takéto podujatia sa zrodila pred 13. rokmi v hlave predsedu kynologického klubu Pliešovce Ivana Terena, ktorý Bahnovcov oslovil ako spoluorganizátorov. „Slovo dalo slovo, a tak sme sa rozhodli, vtedy ešte jednorazovú akciu uskutočniť. No dnes už vieme, že to bol vynikajúci nápad,“ uzavrela Bahnová.

Útulkovo.sk
Foto Eva Horňáková