Stovky mačiek končia v útulkoch kvôli povere

1 2413

Bratislava 20. júna (Útulkovo.sk) – Ak sa mačiatka vašej mačky dostanú do nepovolaných rúk, môže sa z nich stať zúbožený stroj na množenie. Osud ulice ich potom vo väčšine prípadov neminie. „Tvrdenie, že mačka má mať mačiatka aspoň raz v živote je obyčajná povera. Aj preto sú útulky preplnené nechcenými mačkami od „chovateľov“, ktorí to doteraz nepochopili,“ konštatovala pre Útulkovo.sk dlhoročná chovateľka Alexandra Pavelková.

Predísť komplikáciám možno kastráciou mačky alebo kocúra. „Uprednostnite veterinára, ktorý pri kastrácii mačky robí malý rez, pretože čas rekonvalescencie sa tým skráti,“ poradila Pavelková s tým, že s veterinárom treba prekonzultovať, či je vek mačky už primeraný na podstúpenie tohto zákroku, nechať si vysvetliť priebeh kastrácie, a samozrejme, informovať sa o cene.

„Veterinár by vás mal poučiť, že mačka musí prísť nalačno, aby sa predišlo komplikáciám, napríklad vracaniu počas operácie. Takže bez ohľadu na to, ako váš miláčik domŕza, nemal by dostať jesť 8 až 12 hodín pred zákrokom,“ pripomenula.

Na prepravu k veterinárovi sú vhodné klasické, pevné uzatvárateľné cestovné boxy, a nie tašky či vaky, pretože so spiacim zvieraťom sa v taške zle manipuluje a mohlo by sa mu nechtiac ublížiť. Je dobré nosiť so sebou pre každý prípad papierové utierky. Ak je vonku chladno, zoberte aj deku na prikrytie – počas narkózy sa znižuje schopnosť termoregulácie a mačka by sa mohla cestou v aute alebo inom dopravnom prostriedku podchladiť.

Po návrate od veterinára bude vaša mačka potrebovať ticho a pokoj. „Nachystajte si viacero náhradných podušiek, môže to byť aj starší čistý uterák alebo tričko. Ideálne sú inkontinenčné podložky pre dospelých. Kým sa mačka preberie z narkózy, zvykne sa totiž aj niekoľkokrát pocikať,“ uzavrela Pavelková.

Útulkovo.sk

Ilustračné foto archív