Milión Európanov sa podpísalo pod iniciatívu za zastavenie pokusov na zvieratách za živa

0 834

Bratislava 7. novembra (Útulkovo.sk) – Podarí sa zastaviť pokusy vykonávané na zvieratách zaživa? Potrebný milión podpisov pod Európsku občiansku iniciatívu Stop vivisekcii sa úspešne vyzbieralo, zber skončil 1. novembra. Iniciatívu podpísalo viac ako 13 tisíc Slovákov.

Záštitu nad vyzbieraním 9750 podpisov zo Slovenska prevzala Sloboda zvierat, ktorá oboznamovanie slovenskej verejnosti s problémom vivisekcie spustila v polovici júna. „Slovensko 2. októbra prekročilo požadované minimum 9750 podpisov,“ informovala vtedy Útulkovo.sk koordinátorka kampane Stop vivisekcii Selma de Donnová.

Finálne čísla ešte nie sú k dispozícií, pretože podpisy z 28 krajín na papierových formulároch dorazia do výboru až v najbližších dňoch. „V každom prípade je už teraz jasné, že v 12 krajinách sme dosiahli národné minimá stanovené európskymi normami,“ konštatovala.

Patrí medzi ne aj Slovensko, s viac ako 13 000 podpismi. „Tieto čísla poukazujú na to, že veľká časť európskych občanov myšlienky tejto iniciatívy podporuje, čomu sa veľmi tešíme,“ dodala koordinátorka s tým, že toto je najväčšia demokratická akcia, aká bola kedy podniknutá proti testovaniu na zvieratách, a jednou z mála úspešných prípadov Európskych občianskych iniciatív. „Tie sú novým nástrojom, vďaka ktorému sa môžu občania priamo podieľať na tvorbe legislatívy Európskej Únie,“ pripomenula.

Zároveň poďakovala všetkým, ktorí svojim nadšením a prácou umožnili dosiahnutie takýchto výsledkov. „Táto iniciatíva reprezentuje obrovský míľnik v boji proti krutým a zastaralým praktikám testovania na zvieratách, ktorý umožní rozkvet nových vedeckých metód v prospech ľudského zdravia a pomôže úplne zastaviť testovanie na zvieratách,“ zdôraznila.

V priebehu nasledujúcich týždňov budú vyzbierané podpisy skontrolované a zrátané. Potom začne inštitucionálny proces, pomocou ktorého kompetentné orgány rozhodnú o právoplatnosti podpisov. Táto fáza by mala trvať najdlhšie do marca 2014. V tomto bode Európska komisia oficiálne uzná iniciatívu Stop vivisekcii a následne stanoví dátum pre verejný prejav zástupcov.

Potom bude mať Európska komisia tri mesiace, aby pripravila písomnú a verejnú odpoveď, ktorá bude zahŕňať legislatívne opatrenia reagujúce na prianie viac ako jedného milióna euroobčanov.

Iniciatíva Stop vivisekcii vznikla po protestoch európskych občanov proti schváleniu Smernice Európskeho parlamentu z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Občania v nej vyzývajú Európsku komisiu, aby kontroverznú smernicu zrušila a predložila nový návrh obsahujúci zákaz pokusov na zvieratách pri biomedicínskych a toxikologických výskumoch. Naopak – zamerať by sa v nej mala na využitie nových metód a technológií reflektujúcich špecifickosť ľudského organizmu.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat