Šteniatko treba kŕmiť v pravidelných intervaloch

1 1879

BANSKÁ BYSTRICA – Šteniatka potrebujú jesť 5 – 6 krát denne. Postupne sa počet kŕmenia zníži na 1 – 2 krát denne, ale potrebuje to čas. Pre šteniatka je dostupné veľké množstvo kvalitných krmív, ktorým ale nebudeme robiť reklamu.

Dávkovanie je uvedené na každom krmive pre každú veľkosť a vek zvieraťa. „Pri šteniatku budete na začiatok potrebovať ´Puppy´ krmivá a pár týždňov ´Junior´,“ poradila  kynologička Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS.

Nezanedbávajte krmivo hlavne v prvých mesiacoch. „Určite sa oplatí dať viac peňazí za krmivo, ktoré je plnohodnotné  a obsahuje všetky živiny, ktoré šteniatko potrebuje. Je to nutnosť, ktorá zaručí zdravý ´štart´ a vývin kostry, svalov, kĺbov a podobne,“ dodala.

Keď šteniatku dáte misku s jedlom a nezje ho do 10-15 minút, misku mu vezmite a dajte mu ju až v určenom čase ďalšej dávky. Šteniatko sa tak naučí, že jedlo je na jedenie a nie na hranie.

„Jedlo je silný nástroj, ktorý máte v rukách. Nástroj na výchovu, ktorý je na nezaplatenie. S miskou naučíte krásne šteniatko byť trpezlivým, naučiť ho sadnúť si a čakať,“ povedala odborníčka.

Nenechajte sa dotlačiť ku kŕmeniu jeho vtieraním, vnucovaním, donucovaním si jedla skákaním prípadne hryzením. „Misku dajte šteniatku až keď sa upokojí. Tým sa naje pomaly, neublíži si,“ poradila. Hoci sa muselo pri maminke „biť“ so svojimi súrodencami, aby sa napilo mlieka, u vás musí pochopiť, že to skončilo a potravu dostane ´bez boja´.

Pri kŕmení nesmie byť šteniatko v strese, má mať svoj pokoj a nemali by ste ho rušiť. Ani vy, ani vaše deti.

S deťmi sa musíte porozprávať, aby nechali šteniatko v pokoji sa najesť alebo vyspať. Je potrebné im vysvetliť, že psík potrebuje svoj priestor a čo s ním môžu a hlavne čo nemôžu robiť. „Nikdy nenechávajte svoje deti so psom bez dozoru. Hlavne deti menšie, ktoré si neuvedomujú svoje konanie a jeho silu,“ apelovala odborníčka.

Zároveň zdôraznila, že pri deťoch nikdy neviete, čo sa môže stať (napr. strčia psovi do ucha voskovku, pichnú ho niečím ostrým a mnoho ďalšieho) a potom sa dejú tragédie, ktoré tak radi televízie odvysielajú.

„V takýchto situáciách je v 95 percent prípadov na chybe rodič dieťaťa, ktorý na nich nedohliadol. Vyvarujte sa tomu a snažte sa svoje deti viezť k empatii,“ zhodnotila.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Miťa Luptáková