Slovensko je najväčším európskym vývozcom šteniat

0 3625

Bratislava 14. mája (TASR) – Oficiálne sa zo Slovenska vyvezie 60.000 psov ročne. Podľa Slobody zvierat (SZ) ďalších asi 100.000 šteniat putuje do zahraničia nelegálne, alebo sa predajú na slovenskom trhu. Má ísť najmä o lacné psíky rôznych plemien bez preukazu pôvodu z chovov, ktoré nie sú nikde zaregistrované.

Inšpektorka SZ Romana Březinová upozorňuje, že pre nezáujem ministerstiev sa Slovensko stalo najväčším vývozcom šteniat do štátov Európskej únie.

„Množitelia produkujú lacné psíky s minimálnymi nákladmi, a preto v otrasných podmienkach. Zvieratá sú výrobným prostriedkom a keď prestanú produkovať, sú nehumánne usmrcované, v lepšom prípade vyhadzované v lese či pred útulok,“ uviedla Březinová. Poukázala na to, že takéto chovy ich majitelia beztrestne neohlasujú, čiže oficiálne nejestvujú a štátne orgány nemajú ako kontrolovať podmienky chovu a zdravie a pohodu zvierat, a ani uskutočniť nápravu.

množitel4

Sloboda zvierat preto volá po systémových a legislatívnych zmenách. Ako priblížila Březinová, bolo by potrebné zaviesť povinnosť registrovať chovy alebo úplne zakázať chovy bez preukazu pôvodu. Za potrebné tiež považuje povinné čipovanie všetkých spoločenských zvierat. „Inak chovy nebude možné kontrolovať a psy budú naďalej týrané. Apelujeme na zodpovedných, aby konečne prijali systémové opatrenia a na verejnosť, aby takéto chovy ohlasovala veterinárnym správam a aby si lacné psíky z internetu nekupovala, je veľmi pravdepodobné, že pochádzajú z nehumánnych podmienok,“ zhrnula.

TASR
Ilustračné foto: Sloboda zvierat