Štátna ochrana prírody vysvetlila prípad odstrelenej medvedice

0 578

O povolenie mimoriadneho odlovu medvedice v intraviláne Liptovskej Kokavy požiadal vo štvrtok (1.6.) zástupca obce a vzhľadom na situáciu vydal rozhodnutie Okresný úrad (OÚ) v Liptovskom Mikuláši. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poskytla Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR.

Medvedica priviedla podľa ochranárov mláďatá na svet nezvykle skoro a hneď ich začala učiť spôsobu života, aký jej vyhovoval. „Mláďatá ani nemali šancu naučiť sa od matky prirodzene správať a stávali sa aj z nich typické kontajnerové medvede. To bol dôvod, prečo jej boli odobrané, aby dostali šancu na spokojný život v poloprírodnom prostredí, kde by im nehrozilo nebezpečenstvo. Umiestnia ich v medveďom parku v Maďarsku,“ vysvetlili ochranári.

„Ich mladú matku opätovne previezli do Tichej doliny v Tatranskom národnom parku. Bolo to jediné miesto, kde sme ju mohli umiestniť – nikde inde sme totiž nedostali súhlas. Pracovníci intenzívne telefonovali potenciálnym subjektom, hľadali sme lokalitu, kde by dostala tretiu šancu v odľahlom prostredí a mala možnosť návratu k pôvodnému prirodzenému spôsobu života, aby ju akceptovala medvedia populácia. Nepodarilo sa to ani napriek našej maximálnej snahe,“ zdôraznili ochranári.

Zároveň upozornili, že ľudia svojou činnosťou a rozširovaním aktivít uberajú zvieratám ich prirodzený životný priestor. „Zvieratá sa snažia neustále sa meniacej situácii prispôsobiť a sú nútené k neprirodzenému správaniu. Ak chceme tento trend zastaviť, musíme si všetci vstúpiť do svedomia – investori, developerské spoločnosti, ale aj poľovníci, poľnohospodári či verejnosť – musíme sa správať zodpovedne, aby zvieratá nemuseli hľadať potravu v intravilánoch, ale v lese, ako sa to dialo od nepamäti,“ podotkli ochranári.

„Aj tento prípad ukázal, aké je dôležité zaisťovať kontajnery so zvyškami potravín pred medveďmi a nedávať im dôvod zvykať si na prítomnosť človeka. Ukázal na nekompatibilitu legislatív a nefunkčnosť systému,“ dodali ochranári.

Medvedica vo štvrtok 1. júna opätovne vnikla do intravilánu obce, priamo do objektu základnej a materskej školy na strom. „Najprv pristúpili k jej plašeniu, aby ju mohli odchytiť mimo obce ako v predchádzajúcich prípadoch. Po 23. hodine zo stromu rýchlo zliezla a rozbehla sa na miestneho obyvateľa, čím došlo k bezprostrednému ohrozeniu života,“ uvádza sa v stanovisku ŠOP SR.