Šťastie v nešťastí: Píbeh ochrnutého psíka Teya

0 1018

Keď je jeden deň v záchrane zvierat iný ako tie ostatné, zanechá to vo človeku veľa, hlavne vtedy, keď mu to zmení život na ďalších pár mesiacov.

V jeden jesenný deň bol Občianskemu združeniu Cesta za domovom hlásený psík v osade, ktorý po napadnutí iným psom, nemohol chodiť. „Keď sme prišli na miesto z malej bedničky na nás pozerali veselé očká malého bieleho šteniatka, ktoré si vôbec neuvedomovalo svoj hendikep. Pozeralo na nás s veľkým nadšením,“ opísala prvé stretnutie s Teyom psíčkarka Lenka Zolnierčiková.

Psíka okamžite vzali na kliniku. Zistilo sa, že nemá žiaden cit v končatinách a nedokáže sa na nich vôbec udržať. Dostal lieky a ďalšie dni mali ukázať či sa mu polepší. Po pár dňoch Teyo začal mať vďaka liekom citlivosť v zadných končatinách. Jeho záchranári nečakali a objednali ho na vyšetrenie v Bratislave, kde sa na tieto úrazy špecializujú.

Po príchode na kliniku mu urobili všetky potrebné vyšetrenia, ktoré ukázali, že Teyo má posunutý a roztrieštený stavec, ktorý mu tlačí na miechu a preto nemôže chodiť. Potrebuje urýchlene operáciu, ktorá mu dá 75% šancu na to, že bude opäť chodiť. „Neváhali sme ani minútu, a tak Teyo ešte v ten deň podstúpil náročnú operáciu, ktorú nemusel ani prežiť. Malý bojovník ju zvládol bez problémov. Teyo chce tak veľmi žiť, že bojuje zo všetkých síl,“ priblížila Lenka Zolnierčiková.

Po týždni fyzioterapie na klinike si pre bojovníka Teya prišli. „Vítala nás opäť veselá biela kôpka radosti, ktorá vôbec, ale vôbec nepociťuje svoj hendikep,“ dodala.

Je to už mesiac a pol čo sa o Teya stará OZ Cesta za domovom. Je po operácií a darí sa mu naozaj dobre. Malý bojovník, ako ho všetci volajú, sa snaží zo všetkých síl. Dostal od svojich podporovateľov pomocné popruhy na zadné končatiny, ktoré mu pomáhajú pri chôdzi. Pomaly Teyo začína robiť svoje prvé samostatné kroky.

„Vieme, že je pred nami ešte dlhá cesta, cesta za novým životom pre nášho bojovníka. Budeme ho na nej sprevádzať a pomôžeme mu, aby ju zvládol úspešne a mohol si raz aj on poriadne pobehať po tráve. Bez pomoci, bez ťažkostí,“
uzavrela záchranárka.

OZ Cesta za domovom ďakuje všetkým, ktorí Teya podporovali.

Útulkovo.sk
Foto: OZ Cesta za domovom