Španielska polícia zatvorila najväčšiu ilegálnu farmu korytnačiek

0
Foto: TASR/AP

Polícia na španielskom ostrove Malorka zatvorila najväčšiu ilegálnu farmu suchozemských a morských korytnačiek v Európe.

Úrady zachránili 1100 kusov týchto zvierat, z ktorých mnohé patria medzi ohrozené druhy. Korytnačky boli držané v chabých podmienkach.

Farma sa nachádzala neďaleko mesta Llucmajor na juhu Malorky. Polícia zatkla dvoch Nemcov, ktorých podozrieva z jej prevádzkovania, ako aj jedného majiteľa obchodu so zvieratami v Barcelone. Trojica podozrivých čelí obvineniam z prania špinavých peňazí a ilegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi.

Podľa úradov farma slúžila na „priemyselné rozmnožovanie“ korytnačiek, zatiaľ čo majiteľ barcelonského obchodu so zvieratami sprostredkovával ich predaj. V súvislosti s prípadom sú vyšetrované tri ďalšie osoby.

Niekoľko zo zachránených korytnačiek patrí k 14 najohrozenejším druhom vrátane čínskej korytnačky červenokrkej, madagaskarskej korytnačky lúčovej a vietnamskej korytnačky rybníkovej. Polícia počas zásahu na mieste zhabala aj 750 vajíčok, informoval v stredu spravodajský portál stanice BBC.

Vyšetrovanie sa začalo minulý rok vo februári, keď úrady na letisku v tamojšom hlavnom meste Palma de Mallorca odhalili zásielku niekoľkých chránených korytnačích druhov. Priložené dokumenty sa však nezhodovali s prepravovanými zvieratami, a tak bola zásielka zhabaná. Tento prípad napokon viedol k odhaleniu farmy v Llucmajore.

Mnoho druhov suchozemských i morských korytnačiek je ohrozených; zvieratá sú zabíjané pre kožu, pancier a mäso. Niektorí považujú korytnačie vajíčka za delikatesu.