Snežné psy si prišlo pod Lomnický štít pozrieť približne 5000 ľudí

0 429
Zamyslený sibírsky husky

Pod Lomnický štít prišlo v sobotu na podujatie Snežné psy približne 5000 ľudí. Okrem štvornohých priateľov človeka tam mohli stretnúť aj zaujímavých hostí.

„Chceme, aby deti videli psíkov naživo. Mnoho ich doma nemá, alebo nemôže mať. Snažíme sa im tak priblížiť aj život psích záprahov, ako spolu psíky žijú a komunikujú medzi sebou. Chceme im tiež ukázať, ako sa pes dá vycvičiť a čo všetko zvládne a ako dokáže pomôcť človeku, ale aj to, že mu vie zachrániť život,“ priblížil pre TASR cieľ podujatia organizátor Lukáš Brodanský.

Víkendové podujatie pozostávalo podľa neho z dvoch nosných častí. Tá prvá sa odohráva na pódiu, kde si diváci môžu pozrieť rôzne hudobné či tanečné vystúpenia. O zábavu sa staral moderátor Andrej Bičan. „Všetci sme vsádzali na tradičný program, ale najväčší záujem bol o youtubera Goga,“ priblížil organizátor s úsmevom. Druhá časť sa odohráva v teréne. „Deti si môžu vyskúšať cestu polárnika alebo tú Od pólu k pólu, čo je niekoľko zastavení s úlohami pre malých Eskimákov, ako je napr. lovenie ryby, hľadanie odmeny v bludisku alebo zapriahanie snežných psov,“ poznamenal. Deti mohli tiež okrem iného spoznať naozajstného polárnika Amundsena, ktorého reprezentovala živá socha s jeho podobizňou.

Okrem toho je v areáli pripravená špeciálna aréna pre snežné záprahy. „Dnes sme ich mali päť a všetky deti, ktoré sa chceli povoziť, mali tú možnosť,“ vysvetlil. Záujemcovia sa mohli tiež odfotiť pri dvoch bernardínoch s rumovými súdkami. „Mali sme dva špeciálne lavínové psy a tiež tzv. hladkací záprah,“ povedal Brodanský s tým, že všetky pochádzajú zo Slovenska.

Horskí záchranári, ktorí s organizátormi spolupracujú už niekoľko rokov, mali pre záujemcov pripravené ukážky svojej práce. Išlo najmä o vyhľadávanie zasypaného človeka v lavíne.