Slovák si nechal z Thajska poslať vypreparovaného krokodíla

0 814

Bratislava 26. júna (TASR) – Na pobočkách colných úradov v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach evidujú mesačne od 10.000 do 40.000 zásielok z tretích krajín.

Až v 80 percentách dovezených zásielok z krajín mimo EÚ je deklarovaná hodnota tovaru nepravdivá. TASR o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková s tým, že situáciu najviac komplikujú odosielatelia zásielok z Ázie.

„Turista zo Slovenska si napríklad nechal prostredníctvom pošty priviezť z Thajska vypreparovaný exemplár mláďaťa krokodíla olivového. Tovar deklaroval ako kabelku v hodnote 20 USD. Nakoľko nemal povolenie na dovoz chráneného druhu v rámci Dohovoru CITES, exemplár prepadol v prospech štátu,“ uviedla Macíková.

Colníci tiež riešili zásielku z USA, ktorá obsahovala lebku a labu s pazúrmi medveďa Grizzly. „Aj v tomto prípade išlo o neživý exemplár chráneného druhu. Keďže chýbalo potrebné povolenie, balík sa vrátil späť odosielateľovi,“ dodala hovorkyňa.

V prípade, že v sprievodných dokumentoch k balíku chýbajú údaje o cene tovaru, colníci prepravu zásielky pozastavia. Cena je totiž podľa Macíkovej rozhodujúca pri posudzovaní nároku na oslobodenie od dovozných platieb.

TASR

Foto TASR/AP