Sloboda zvierat zachránila päť shi-tzu od množiteľov

0

Bratislava 12. augusta (Útulkovo.sk) – Sloboda zvierat zachránila päť shi-tzu od množiteľov. Do útulku boli privezení so zápalom kože, hnisavým zápalom spojiviek, blchami a boli dehydrovaní. Útulkovo.sk o tom informovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Ako dodala, psy boli tiež nesocializované, plaché a nezvyknuté na človeka. Nemali ani očkovanie a neboli čipované.

Chovateľ zo Zvolena totiž rušil chovnú stanicu a tieto psy už nepotreboval. Údajne tvrdil, že psy od niekoho kúpil už v zanedbanom stave, a potom zistil, že starostlivosť o ne aj čosi stojí, tak sa ich chcel zbaviť. Ponúkal ich v inzeráte na predaj, ale po intervencii inšpektorky Slobody zvierat M. Sliackej sa psíkov vzdal. Inšpektorka E. Kněžská ich previezla do útulku v Bratislave.


„Po absolvovaní povinnej karantény, prvotnej liečbe a kastrácii boli ponúkané na adopciu,“ informovala Dugovičová s tým, že v rámci projektu Liberty for Dogs sa podarilo štyrom z nich nájsť nový domov v Nemecku.


„Dôvodom, prečo sme tento projekt rozbehli je najmä to, že predtým sme tieto „vyrodené“ zvieratá z množiarní nachádzali vyhodené v lesoch, alebo aj usmrtené na skládkach,“ priblížila predsedníčka Slobody zvierat.

Množitelia sa týmto nehumánnym spôsobom svojich zvierat, ktoré už prestali byť zaujímavým obchodným artiklom, zbavovali. „Bez partnera, v tomto prípade nemeckej organizácie, ktorá sa špecializuje na záchranu množiteľských psíkov, by sme z kapacitných dôvodov nemohli v takom rozsahu pomáhať,“ spresnila Dugovičová.


V útulku Slobody zvierat je v súčasnosti 250 psíkov, pričom približne 140 psov sa nájde mesačne v uliciach Bratislavy. „Nárast v podobe zrušených chovov by bol pre nás, bez reálnej šance, že títo psíkovia v určitom časovom horizonte nájdu svoje nové rodiny, nezvládnuteľný,“ uviedla.

Zároveň dodala, že psy od chovateľov nie sú na Slovensku veľmi žiadané pri adopcii. Návštevníci útulkov si radšej hľadajú psíka zdravého, mladšieho, a samozrejme aj socializovaného, ktorý by okamžite zapadol do ich rodiny.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat, TASR