Sloboda králikom! Petícia vyzýva Brusel na zastavenie klietkového chovu

Sloboda zvierat, utulkovo.sk

0
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavol Ďurčo

Presne 601.435 ľudí podporilo koniec „doby klietkovej“.

Klietkový chov nepatrí do 21.storočia. Zhodujú sa na tom aktivisti a ochrancovia zvierat. Zástupcovia organizácie Compassion in World Faming preto odovzdali 17.mája 2016 európskym ministrom pôdohospodárstva petíciu proti klietkovému chovu. Podporilo ju 601.435 občanov Európskej únie. Podpisy pre dobrú vec zbierala aj slovenská Sloboda zvierat spolu so združeniami z Nemecka a Českej republiky. Slávnostný akt sprevádzala skupinka 40 ľudí v zajačích kostýmoch.

Iniciatíva v Európskom parlamente zaujala. Poslanec z Nemecka, Stefan Eck, má už pripravovať návrh zákona, ktorý bude regulovať chov králikov. Na program európskych pôdohospodárov sa dostane pravdepodobne v septembri, parlament bude o ňom rokovať asi na konci roka 2016 alebo začiatku 2017.

Belgicko sa už o nápravu postaralo vo vlastnej legislatíve – klietky pre králikov, vrátane chovných samíc, prestanú v krajine úplne používať od roku 2025.

Podľa údajov Slobody zvierat sú králiky druhým najpočetnejším hospodárskym zvieraťom v EÚ a takmer všetky žijú v klietkach.