Slepú sučku neapolského mastina vyhodili na smetisku, predtým trpela v množiarni

2

GABČÍKOVO – Sučka neapolského mastina ležala vysilená na smetisku medzi obcami Gabčíkovo a Pataš, pri poľnej ceste na kraji lesa. Našiel ju tam rybár, ktorý na ňu upozornil záchranárov.

„Je to množitelská fenka, na nohách preležaniny, tretie viečko na očiach má úplne vzrastené, momentálne asi nič ani nevidí, musí nato pozrieť veterinár. Dúfam, že tá slepota je len dočasná,“ uviedla hneď po nájdení sučky inšpektorka Slobody zvierat.

Ako dodala, sučka je mladá, zuby má celkom biele. „Bola apatická, ani na nás nevrčala. Sama som ju naložila do auta, žiadnu agresivitu neprejavila – mohla som jej pozrieť aj na zuby, bolo jej to jedno. Je chudá, ale jedlo od nás nevzala, nepila, nejedla,“ priblížila.

naty4

Do útulku prišla s horúčkou, dehydrovaná, s neliečenými ochoreniami uší (kvasinková otitída) aj očí (hyperemia spojiviek, purulentná konjuktivitída, fotofobia, bilaterálne ektropium viečok a prolaps žľazy tretieho viečka). Výsledkom jej stavu je dočasná slepota, potrebuje operáciu očí.

Ako Útulkovo.sk informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat, veterinárka nasadila podpornú liečba na posilnenie imunity a zlepšenie výživovej kondície, aby psík zvládol narkózu, operáciu aj následnú rekonvalescenciu.

naty2

Očné problémy sú sposobené dlhodobým neliečením zápalu oči, na čo majú tieto rasy predispozíciu a vyžadujú starostlivého dôsledného a poučeného chovateľa!

„Že zviera nie je vec? Kým budú živé tvory končiť na smetisku, budeme mať o tom vážnu pochybnosť. A pokým čipovanie nebude povinné, nezodpovedných majiteľov sa nikdy nedopátrame a nebude možné vyvodiť zodpovednosť,“ uzavrela a poďakovala nahlasovateľovi aj inšpektorke za záchranu.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat