Skončia sa pokusy na zvieratách za živa? Pod petíciou je platných viac ako 1,3 milióna podpisov

0

Bratislava 18. januára (Útulkovo.sk) – Potvrdenie iniciatívy Stop vivisekcii je o krok bližšie k svojmu cieľu. Kompetentné inštitúcie Európskej únie uznali viac ako milión tristo tisíc podpisov pod petíciou za zastavenie pokusov vykonávaných na zvieratách za živa, platnými. Medzi nimi nechýbali ani podpisy zo Slovenska. Petíciu za zastavenie vivisekcií organizovala u nás Sloboda zvierat.

Po viac ako mesiaci intenzívnej práce boli 23. decembra 2013 podpisy k Európskej občianskej iniciatíve Stop vivisekcii odovzdané kompetentným orgánom 28 krajín Európskej Únie. „Konečné číslo uznaných podpisov bolo 1 326 000, úžasný výsledok, ktorý sme dosiahli vďaka vytrvalej práci tisícok dobrovoľníkov a niekoľkých organizácií z celej Európy,“ uviedla pre Útulkovo.sk Selma de Donnová zo Slobody zvierat.

Zároveň pripomenula, že dvanásť krajín dosiahlo národné minimum určené Európskou komisiou a Slovensko bolo medzi nimi. „To všetko sa nám podarilo s veľmi skromným rozpočtom, asi 25 000 eur, ktoré sme vyzbierali cez dary verejnosti a od organizácií, ktoré iniciatívu podporovali,“ dodala.

Národné orgány v jednotlivých členských štátoch teraz pristúpia k finálnemu overeniu platnosti podpisov, čo by malo byť hotové do konca marca 2014. „Keď bude iniciatíva Stop vivisekcii potvrdená, Európska komisia zvolá stretnutie s našou vedeckou komisiou, na ktorom sa budú špecifikovať zmeny, ktoré by mali byť uplatnené s ohľadom na hlas verejnosti,“ ozrejmila Selma de Donnová.

stop vivisekcii1

Sloboda zvierat preto vyzýva každé jedno združenie, spoločenstvo a každého občana, aby naďalej šírili informácie, a tým posilnili verejný nátlak na kompetentné orgány a hlas iniciatívy Stop vivisekcii ako takej.

„Smerujeme k novej epoche v biomedicínskom výskume a v hodnotení toxických substancií, ktoré v posledných rokoch spôsobujú ľuďom mnoho zdravotných problémov. Patria medzi ne nádorové ochorenia u detí či dospelých, zvýšená dojčenská úmrtnosť, neurodegeneratívne ochorenia, rôzne malformácie či neplodnosť,“ vysvetlila.

Iniciatíva Stop vivisekcii nesie svedectvo nielen o etickom rozmere voči všetkým formám života, ale tiež apeluje na potrebu zmeny vo vedeckom výskume, aby bol prospešnejsí pre verejné zdravie a životné prostredie. „Tak, ako rok 2013 bol rok iniciatívy Stop vivisekcii, veríme že rok 2014 si budeme pamätať ako rok, v ktorom Európska únia urobí obrovskú demokratickú zmenu smerom k ochrane zvierat a zdraviu ľudí,“ zhodnotila.

Vivisekcia je chirurgický zákrok či dlhodobejší experiment na zvierati vykonávaný zaživa a bez umŕtvenia. Iniciatíva Stop vivisekcii vznikla po protestoch európskych občanov proti schváleniu smernice Európskeho parlamentu 2010/63/EÚ z 22. septembra 2010 o ochrane zvierat používaných na vedecké účely. Občania v nej vyzývajú Európsku komisiu, aby kontroverznú smernicu zrušila a predložila nový návrh obsahujúci zákaz pokusov na zvieratách pri biomedicínskych a toxikologických výskumoch. Naopak – zamerať by sa v nej mala na využitie nových metód a technológií reflektujúcich špecifickosť ľudského organizmu.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Milión Európanov sa podpísalo pod iniciatívu za zastavenie pokusov na zvieratách za živa
Viac>>

Bojovníkom proti pokusom na zvieratách zaživa ostáva už len pár dní
Viac>>