V Šamoríne sa premnožili túlavé mačky

10 3140

Šamorín 2. novembra (TASR) – V Šamoríne sa premnožili túlavé mačky. Mesto hľadá spôsob ako tento problém riešiť. Informoval prednosta mestského úradu Ervin Sármány.

„Premnožené mačky sú skutočne problémom, no za to môžeme aj my, občania mesta, keďže ich kŕmime v okolí panelákov, čím podporujeme aj ich množenie. Ide takmer bez výnimky o túlavé mačky, ktoré sú bez veterinárneho dohľadu,“ povedal prednosta. Dodal, že o problematike sa bude rokovať na najbližšom zasadnutí komisie ochrany životného prostredia. Na zasadnutie pozvú aj veterinára, aby vypočuli jeho názor na riešenie tohto problému.

Ako Sármány uviedol, možnosti vedenia mesta sú obmedzené. „Postupovať môžeme len v zákonnom rámci. Problém chceme riešiť s účasťou odborníkov. Najdôležitejšia je však prevencia, preto žiadame našich občanov, aby v okolí panelákov nekŕmili mačky, keďže tým len podporujú ich ďalšie množenie,“ konštatoval. Pripomenul, že premnoženie mačiek môže ohroziť zdravie ostatných zvierat i ľudí.

„Uvedomme si, že túlavé mačky sú rizikové z hľadiska besnoty a parazitov, môžu rozširovať choroby, ktoré ohrozujú aj ľudí, najmä deti,“ zdôraznil prednosta mestského úradu.

TASR
Foto TASR/Pavol Ďurčo

 • Jana Ondrisova

  a co mysi a potkany?tie neroznasaju parazity a infekcne choroby??? macky ich lovia, a tym su uzitocne, co tak podporit kastracny program a macky zaockovat? opat si niekto nevidi na koniec nosa!

 • Eva

  Jasně nekrmit a vyvolat paniku ohledně nemocí, je to ta nejjednodušší a nejlevnější řešení, co? Kdyby města měla kastrační programy, tak by se tohle nikdy nestalo a kočky by se nepřemnožily! :/

 • Tereza Teruru Peřinová

  Co je to za kravinu?Čím nekrmení pomůže nemnožení?kastrovat,kastrovat a kastrovat pro obci a pro lidi kočky nevyhazovat,nevyhazovat a nevyhazovat na ulici….

  • Irena Žáková

   stále chýba osveta, ľudia aj s vysokoškolským vzdelaním nemajú šajn o spôsobe života poulilčných mačiek

 • Irena Žáková

  v prvom rade nesprávny názor, že kŕmením množíme občania potomstvo mačiek, treba k problému pristúpiť zodpovedne a kastrovať, čo je najhumánnejší spôsob regulácie populácie mačiek, za druhé mylný názor o prenášaní parazitov a infekčných chorôb, aj ľudia sú prenášači parazitov a infekčných chorôb, a zo to
  ich neseparujeme zo spoločnosti, zišlo by sa viac osvety, a asi aj autor tohto článku si mal najskôr naštudovať aspoň základy o mačkách a ich živote

  • Erika

   Máte pravdu Irenka,

  • Juraj ko

   no mozno ty si prenasacka parazitov..a v tvojich vykaloch sa to hemzi cervikmi ..potom mas pravdu… tulave macky su jedne velky hnus

 • Dusan1

  Pán prednosta asi miluje myši a potkany. Keby tak obetoval mesačný plat na ich sterilizáciu? My máme mačky pri paneláku sterilizované, krmime ich a ako vďaku, každú chvíľu máme pri vchode položeného potkana alebo myš.

 • Juraj ko

  TO TO CURACIKOVIA AKO MILOVNICI ZVIERAT VYHODIA MACKU NA ULICU KED SA ZUNUJE A POTOM SA TO MNOZI A NEMA TO PRIRODZENYCH NEPRIATELOV,,, MACKY TREBA REGULOVAT TAK AKO KAZDU VOLNE ZIJUCU ZVER.. NETREBA BYT FALOSNY HUMANISTA,,

 • dračik

  Nekrmit macky to najjednoduchsie ,debili nech ich potom zožeru potkani. Macka bude lovit viac pokial je silna, chora a vyhladovana nechyti nič. Zadubene hlavy nemožem už čítat tieto pičoviny.