Sám doma? Psa to treba naučiť

0 3484

BANSKÁ BYSTRICA – Zadovážili ste si psa a obaja si na seba zvykáte? Dôležité je, aby ste si správne nastavili svoj nový režim. Na prvotné ťažkosti a problémy budete neskôr spomínať s úsmevom na tvári.

Ideálne je, ak si na začiatku aspoň jeden člen rodiny vezme dovolenku. Nemôžete šteniatko nechať hneď na druhý deň osamote a odísť do práce a deti do školy. „To by bol pre neho neuveriteľný stres, ktorý by ste už nemuseli upraviť,“ upozornila kynologička Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS.

Nechávať šteniatko osamote znamená proces učenia, ktorý musíte vydržať. Je to hlavne postupnosť, chvála a ešte raz chvála.

Musíte šteniatku ´vysvetliť´, že keď odchádzate, neznamená to, že ho nechávate opusteného na veky. Ono si to tak vysvetľuje a má pocit, že niečo urobilo, a preto ho chcete takto potrestať.

Treba začať vo veľmi krátkych intervaloch niekoľkokrát denne, ktoré budete postupne predlžovať. „Pri prvých pokusoch nemusíte odchádzať priamo z domu, stačí ak odídete z miestnosti. Po pár sekundách sa potom vráťte, šteniatko pochváľte a znova s ním zostaňte a hrajte sa,“ poradila odborníčka.

Toto treba opakovať tak často, ako sa vám len dá. Postupne (o deň, dva, tri…) odchádzajte na dlhšiu chvíľu, až kým sa nedostanete k takému času, aká je vaša pracovná doba. Postup je síce zdĺhavý, ale veľmi jednoduchý.

Nikdy sa nevracajte ku šteniatku vo chvíli, keď bude na seba hlasno upozorňovať.

Ak by ste tak urobili, pochopilo by to tak, že čím hlasnejšie bude zavýjať, tým skôr sa vrátite. Musíte vystihnúť chvíľku, kedy bude ticho, a vtedy ísť za ním.

Útulkovo.sk

Ilustračné foto: Miťa Luptáková