Tisícka ľudí je proti držaniu psov na reťazi, zaradiť sa medzi nich môžete aj vy

6 7546

Bratislava 25. júla (Útulkovo.sk) – Petíciu za zákaz držania psov na reťazi už podpísala tisícka ľudí. Útulkovo.sk o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

V horúcom lete sú psy na reťaziach najzraniteľnejšou skupinou zvierat. „Reťaz zvieratám znemožňuje utiahnuť sa do tieňa pred spaľujúcim slnkom, do bezpečia a sucha pred búrkou, nedovolí im dostať sa k vode,“ priblížila.

Zároveň vysvetlila, že reťaz zmení svet psíka na život ohrozujúce väzenie. Útulkovo.sk už prinieslo nejeden príbeh psíka trpiaceho na krátkej reťazi. Blek, Nero, Aylin a mnoho ďalších si prežili na krátkej reťazi peklo. Nejednému sa zaryla hlboko do krku a po tom, ako ho zachránili, sa zotavoval dlhé týždne.

pes na reťazi1

„Podľa zákona má mať každý pes denné venčenie a voľný pohyb, prístup k vode a prístrešku, riadnu stravu a veterinárnu starostlivosť,“ zdôraznila Čaňová. Preto Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby mali oči otvorené a ak sa stretnú s prípadom týrania zvieraťa vo svojom okolí, nahlásili to Regionálnej potravinovej a veterinárnej správe, polícii, alebo priamo Slobode zvierat.

Pomôcť môžete ešte stále aj podpisom pod petíciu. Petičné hárky nájdete TU.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat

 • Wikki

  reťaz nie je zlá,pokiaľ je dostatočne dlhá a dobre situovaná tak,aby sa psk mohol dostať do tieňa a k vode,takže netreba odsudzovať všetkých…ani voliéra niekedy nie je najlepšie riešenie ako sme mohli vidieť v poslednom prípade,keď uhynul buldog v psom hoteli…

  • Vladimír

   Co ty jsi za píču…

 • Indianka

  Rozne veci su dobre, ak su dobrí ludia !!!!!!!!!!!!

 • silvia

  retaz je nehumany prezitok. v mnohych krajinach je drzat zviera na retazi davno zakazane zakonom, vid rovno susedne Rakusko. pes nie je povinost, kto nema a nie je ochotny vytvorit vhodne podmienky: oploteny pozemok, denne vencenie, riadna starostlivost,…, nech psa nema. vacsina psov na retazi ma vazne fyzicke a psychicke problemy, prave odtial do utulkov prichadzaju zlomene, deprivovane/ agresivne a nezvladnutelne psy. nehovorim o dysplaziach, atrofovanych svaloch a roznych ochoreniach z totalneho nedostatku pohybu a podnetov…

 • Ali

  Bohužiaľ, ak pes na vidieku a lazoch náhodou ujde za plot, podhrabe sa alebo preskočí – hneď je odstrelený poľpovníkmi. To je lepšie riešenie ako reťaz ? Prečo porovnávate týraných psov, o ktorých sa na tej reťazi nikto nestará a strážnych psov, ktorí majú aj výbeh, aj starostlivosť, aj tieň – aj vodu – nie je reťaz ako reťaz, nie je výbeh ako výbeh a nie je voliéra ako voliéra. N a dlhej reťazi má pes oveľa lepší priestor, ako vo voliére … takže aby ste nevyliali dieťa aj s vaničkou pri tomto úžasnom presadzovaní zákona, namnožia sa vám psy v útulkoch – ktoré utečú najmä v čase párenia, aj tie šteniatka, namnožia sa zranené zvieratá, postrelené a všeličo iné .. a to nehovorím ani o neochote ľudí z dediny, kde strážne psy sú často jedinou ochranou pred zlodejmi a upozornením pred nepovolanými osobami, najmä u starších ľudí

 • Barča

  Tiež si myslím, že reťaz nemusí byť hneď zlá. Som veľká ochranárka a nikdy by som neublížila žiadnemu z mojich zvierat. Ale keď sme ešte mali starého psíka, ktorý mal tendenciu za nami utekať, myslím, že reťaz nebola najhoršia vec. Nie každý majiteľ psíka na reťazi necháva v takých zlých podmienkach. Poznám veľa ľudí z okolia, ktorí majú psíkov na reťazi, ale starajú sa o nich. Reťaz je len prostriedkom, ako ich udržia v bezpečnosti, lebo častokrát nám tu behajú diviaky či dokonca medvedica… Pokiaľ psík utečie a stretne sa s niečím takým, zväčša to preňho znamená smrť. Preto nemyslím, že hneď musíme opovrhovať všetkými, ktorí upevnia psíka na reťazi. Mnohí ľudia to robia práve z bezpečnosti a zo strachu o to, že by sa ich psíkovi mohlo niečo stať… Teraz budú možno poniektorí reagovať tak, že prečo nie voliera… My sme mali psíka, ktorý sa podhrabal všade len pre to, aby nás dobehol, keď sme šli napríklad do kostola. V takom prípade sme ho dali na dlhú reťaz, mal prístup ku všetkému, navyše obojok mal príjemný, široký a z kože. Teraz budeme teda i my zlí, lebo sme použili reťaz? Obvykle podpisujem všetke formuláre, ale k tomuto sa nepridám… Prepáčte, ale podľa môjho názoru nemôžeme všetkých ľudí kvôli retiazke hádzať do jedného vreca.