Reťaz spôsobuje psovi utrpenie, často sa zarezáva alebo vrastá do krku

0 4063

Bratislava 20. apríla (Útulkovo.sk) – Inšpektorky Slobody zvierat zachránia ročne takmer 500 zvierat z priameho ohrozenia života. Väčšinou sú to psy živoriace na reťazi. Takej krátkej, že zmenšia celý svet psíka na niekoľko zúfalých krokov. Takej tesnej, že sa zarezáva či dokonca vrastá do krku.

Takmer vždy sú to zvieratá vážne zanedbané, vychudnuté, choré, zúbožené strachom, apatiou, nezáujmom či dokonca bitkou majiteľa. „Reťaz je ich poznávacím znakom, symbolom väzenia a bezmocnosti. Psy z reťazí sú naše najzúfalejšie a najsmutnejšie prípady,“ priblížila pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

pes na reťazi3

Z tohto dôvodu Slobda zvierat oživila svoju kampaň proti reťaziam a prostredníctvom petície žiada kompetentných o prijatie zákazu držania psa na reťazi do legislatívy Slovenskej republiky. „Reťaze sú u nás totiž stále povolené, a my sme presvedčení, že je čas s nimi skončiť,“ konštatovala Čaňová.

V petícii, sa uvádza, že „držanie psa na reťazi spôsobuje zvieraťu utrpenie, môže mať negatívny vplyv na jeho psychické a fyzické zdravie a môže spôsobiť trvalú poruchu jeho správania. Držanie na reťazi potláča prirodzené potreby spoločenského a svorkovitého zvieraťa, akým pes je, a vedie k frustrácií zvieraťa; dôsledkom je agresívne správanie voči okoliu a sebapoškodzovanie (napr. hryzenie si vlastných častí tela), držanie na reťazi potláča etologické potreby psa.“

pes na reťazi4

Všetko toto je podľa petičného výboru v rozpore so zákonom o veterinárnej starostlivosti, a v rozpore s dohovormi Európskej únie, ktoré definujú zviera ako cítiacu bytosť. „Držanie psa na reťazi je negatívnym prežitým zvykom, ktorý nepatrí do vyspelej krajiny, a v mnohých krajinách Európskej únie je zákonom zakázané,“ uzavrela Čaňová.

Petičné hárky nájdete TU.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Otrasný prípad týrania psa: Reťaz mal vrastenú v krku aj s karabínkou!
Viac>>

Bytový psík nesmel dnu, na dvore sa niekoľko rokov triasol od zimy
Viac>>