Psy sú stále postrachom poštárov. Aké plemeno hryzie najčastejšie?

0
Ilustračná snímka, zdroj: TASR/AP

Na vrchol rebríčka sa dostalo plemeno, ktoré ľudia zbožňujú práve pre dobrácku povahu.

Prieskum spoločnosti Royal Mail priniesol prekvapujúce zistenia. Najviac zranení od psov majú na svedomí labradory. Za nimi sa „prehrýzli“ do štatistiky nemecké ovčiaky, staffordské bull teriéry a border kólie. Takmer tretina útokov psov sa týkala poštárov. Obeťami boli viac muži ako ženy.

Zvierací psychológ pre britský Independent radí, aby sa poštári snažili so psami spriateliť, napríklad nosením drobných maškŕt.  Podstatné je, aby sa doručovateľ psa nebál. „Hovorí sa, že pes vie vycítiť strach a ja som si istý, že je to pravda.“ dodáva Dr. Roger Mugford. Strážca domu číta dobre aj reč tela, netreba sa zakrádať, no ani zaujať útočný postoj. Psychológ pripomína, že pes si všetko pamätá.

Fakt, že psy útočia viac na mužov, nie je až také šokujúci. Muži sú totiž agresívnejší, no protiútok môže veci len zhoršiť, upozorňuje lekár.

V lete sa riziko napadnutia psom zvyšuje až o 10 percent. Svoje návštevy, preto upozornite, ako sa majú správať, alebo psa zatvorte do výbehu. Najlepšou prevenciou je však výchova a cvičenie. Je totiž prirodzené, že pes útočí v snahe ochrániť svoj priestor a rodinu. Vtedy sa mení na „nebezpečného“ aj taký „dobrák“ ako je obľúbený labrador.