Psy, ktoré dokážu vyňuchať spermie, pomáhajú odhaľovať násilníkov

0
Ilustračné foto

Holandská polícia má novú „zbraň“ pri objasňovaní sexuálnych zločinov.

Používa psy, ktoré boli vycvičené na vyňuchanie spermií, čo už pomohlo pri odhalení páchateľov znásilnenia.

Spravodajský server DutchNews.nl spresnil v utorok s odvolaním sa na televíznu stanicu RTL, že dva policajné psy sa podieľali pri vyšetrovaní 80 prípadov sexuálneho násilia a tento pokus bol taký úspešný, že ďalšie štyri psy podstúpia špecializovaný výcvik na prácu v teréne – na miestach, kde došlo k spáchaniu sexuálnych útokov.

Podľa RTL nasadenie týchto psov pomohlo vyriešiť sexuálne zločiny v dvoch prípadoch. V jednom prípade išlo neplnoleté dievča, ktoré násilník zhodil z bicykla a sexuálne zneužil. Psom sa podarilo identifikovať špecifické spermie aj týždeň po incidente.

Polícia upozornila, že táto metóda ušetrila práce v laboratóriu, pretože technici sa mohli okamžite sústrediť na identifikáciu DNA vzorky zo spermií podozrivej osoby a nemuseli testovať viaceré možné dôkazy.

Špeciálne vycvičené psy na vystopovanie spermií sú súčasťou širšieho tímu 120 stopovacích psov holandskej polície. Štvornohí pomocníci prechádzajú výcvikom na identifikáciu pachov špecifických pre drogy alebo peniaze.

Holandská polícia zároveň priznala, že vlani upustila od plánov na výcvik potkanov. Vycvičené hlodavce sa mali používať pri detekcii nelegálnej pyrotechniky, falošných cigariet a ľudských kostí, tento plán sa však ukázal ako operačne nezvládnuteľný.

Spravodajca TASR Jaromír Novak