Psovi s úpalom treba namočiť labky do vody

1 2323

Bratislava 18. júna (Útulkovo.sk) – Pri tropických horúčavách kolabujú aj zvieratá! Treba im preto venovať zvýšenú starostlivosť. Podľa figuranta a cvičiteľa psov Petra Bahnu z Krupiny, sa počas horúceho počasia treba vyhnúť najmä cestovaniu so zvieraťom. „Psík sa môže ľahko prehriať a uhynúť,“ uviedol pre Útulkovo.sk Bahna.

Zároveň upozornil, že keď sa už prevozu zvieraťa v aute nemôžeme vyhnúť, treba robiť častejšie prestávky. „Ak sa pes začne prehrievať, treba mu namočiť labky do studenej vody, prípadne ho poliať vodou, aby sa mu schladila pokožka,“ vysvetlil.

Prehriatie sa u zvieraťa prejavuje apatiou, neschopnosťou koordinácie pohybov, vysokou teplotou, prípadne zaschnutím sliny. Zviera tiež môže zostať ležať vo vlastných výkaloch, resp. nebude schopné ich úplne dostať zo seba.

Zviera sa môže skrývať, nereagovať na obľúbené hračky alebo jedlo, vyhľadávať samotu. „Ak si majiteľ nie je istý, či je zviera prehriate alebo nie, treba mu odmerať teplotu, prípadne ísť rovno k veterinárovi. Je nevyhnutné prehriatie riešiť okamžite, pretože už po pár hodinách vysokých teplôt začínajú kolabovať orgány,“ varuje Andrea Oczvirková z OZ Mačky.

Normálna teplota zvieraťa je 38 – 39 stupňov Celzia. „Teploty okolo 40 stupňov Celzia treba riešiť s veterinárom, teploty okolo 42 stupňov Celzia bývajú smrteľné,“ spresňuje.
Podľa Oczvirkovej je dobré v horúčavách odložiť aj všetky úkony, ktoré zaťažujú organizmus, ako napríklad očkovanie, odčervovanie, operácie, pokiaľ, samozrejme, nie sú akútne. „Ak sú akútne, dohliadnite na to, aby zvieratá pri a po úkone dostali dostatok tekutín,“ uzavrela.

Útulkovo.sk
FOTO TASR / Michal Svítok