Po ročnej prestávke budú na Králikoch opäť preteky psích záprahov

0

Banská Bystrica/Králiky 8. januára (TASR) – Preteky psích záprahov na stredné a dlhé trate – Majstrovstvá Európy FISTC MD/LT Banská Bystrica – Králiky 2014 sa budú konať 13. – 16. februára na Králikoch neďaleko Banskej Bystrice. Ako TASR informoval predseda organizačného výboru Branislav Slaný, toho, že by sneh v lokalite podujatia vôbec nebol, sa zrejme báť netreba. „Na pretekoch sa zúčastní 60 mašérov z 12 krajín,“ pokračoval Slaný.

Podujatie organizuje mesto pod Urpínom v spolupráci s neďalekou obcou Králiky, Správou športových a telovýchovných zariadení a Slovenským klubom severských a japonských plemien.

Slávnostné otvorenie bude na Námestí SNP v Banskej Bystrici, centrum pretekov na lyžiarskom štadióne na Králikoch a trate budú medzi mestom Banská Bystrica, Králikmi a Kordíkmi, informovala ešte v decembri hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Martina Kanisová. Slaný doplnil, že počas otvorenia sa uskutoční aj sprievod mašérov so psami na trase Hušták – Námestie SNP a odovzdanie štartovacích čísel. Počas víkendu bude zabezpečená kyvadlová doprava zo Štiavničiek na Králiky a späť.

„Toho, že by sneh vôbec nebol, sa, myslím, báť netreba. V tomto priestore prebiehali legendárne bežecké preteky Biela stopa SNP a nepamätám si, že by musel byť niektorý ročník zrušený,“ podotkol Slaný. Ako pokračoval, momentálne snehová nádielka síce mešká, avšak ak by aj došlo k tomu, že snehová pokrývka bude slabá alebo nesúvislá na plánovaných tratiach, preteky sa určite uskutočnia a trate budú viesť inou trasou – v súlade so snehovými podmienkami. Momentálne sú trate zasnežené čiastočne.

Návštevníci sa môžu podľa Slaného tešiť na aljašského malamuta, nebude chýbať známy sibírsky husky a tiež plemená grónsky pes a samojed. Najkratšia, stredná trať – MID, má 21 kilometrov (km) a bude sa bežať trikrát, čo spolu predstavuje 63 km. Naproti tomu najdlhšia trať (LONG) má celkovú dĺžku 138 km. „Na účastníkov v kategórii LONG čaká bivak v lokalite nad Pršianskou terasou, kde po prvom kole so svojimi záprahmi prenocujú a ráno z tohto miesta opäť vyštartujú do ďalšieho kola. Verím, že toto bivakovanie bude zaujímavým spestrením pre potenciálnych návštevníkov. Ktokoľvek sa môže prísť napríklad aj na bežkách pozrieť zblízka na svojich krásnych štvornohých favoritov,“ konštatoval Slaný.

Takéto podujatie, ktoré spoluorganizovalo mesto, sa uskutočnilo na Králikoch aj vo februári 2012.

TASR
Ilustračné foto TASR/Martin Pavelek