Prvý apríl je Dňom vtákov. Spoznajte okrídlené slovenské „NAJ“

0 1013
Orliak morský je naším najväčším dravcom. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Aký vták sa dožíva najviac a ktorý je najťažší? 

Prvý aprílový deň patrí už od roku 1900 Medzinárodnému dňu vtákov. Jeho zakladateľom je slovenský prírodovedec Oto Herman, ktorý pochádzal z Brezna.

Dátum sviatku nebol vybraný náhodne – práve v tomto období k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov.

„Tieto dni sú prvým vrcholom jarnej migrácie, niektoré druhy, napríklad pinky, vytvárajú až tisícové kŕdle. Bohužiaľ, viaceré sa zo svojich zimovísk nevrátia, pretože sa mohli stať obeťou strelcov, niektoré podľahli vyčerpanosti či nedostatku potravy. Mali by sme sa preto tešiť z každého jedného navrátilca, vytvárať im vhodné podmienky pre život, aby mohli pokojne hniezdiť, vychovať svoje potomstvo a prinášať ľuďom radosť i úžitok,“ vysvetľuje Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Niektoré vtáky poznáme aj z ľudovej slovesnosti, s ďalšími sa spájajú aspoň „povedačky“ či mýty, ktoré kolujú z generácie na generáciu. „Mnohí si uvedomujú veľký prínos vtákov pre ľudí a ich význam v prírode,“ hovorí Roman Slobodník. Organizácia Ochrana dravcov pripravila prehľad zaujímavých faktov z vtáčieho sveta.

1.

Najmenšia sova, ktorá u nás žije, dorastá len do veľkosti vrabca. Je ňou kuvičok vrabčí.

Kuvičok vrabčí dosahuje veľkosť vrabca. Zdroj: dravce.sk

2.

Naším najväčším dravcom je orliak morský, s rozpätím krídel až takmer 2,5 metra, a najväčšou sovou výr skalný s výškou 75 centimetrov a rozpätím necelé dva metre.

Rozpätie krídel výra skalného dosahuje dva metre. Zdroj: TASR/František Iván

3.

Na Slovensku žije aj najťažší európsky lietajúci vták. Je ním drop fúzatý, s hmotnosťou až 16 kilogramov.

Drop fúzatý má v dospelosti hmotnosť až 16 kilogramov. Zdroj: dravce.sk

4.

Najrýchlejším vtákom je sokol sťahovavý. V strmhlavom lete dosahuje rýchlosť úctyhodných 320 kilometrov za hodinu.

Sokol sťahovavý je vo vzduchu ako blesk. Zdroj: TASR/AP

5.

Najstarším jedincom vtáčieho druhu z našej voľnej prírody, o ktorom vieme, je orol skalný, ktorý sa dožil až 32 rokov. Nasleduje orliak morský (30 rokov), či orol kráľovský (26 rokov) alebo sokol myšiar (20 rokov). Zo sov drží prvenstvo práve naša najväčšia sova, výr skalný (27 rokov), kontrolovaná bola tiež plamienka driemavá vo veku 18 rokov.

Pekného veku sa dožíva aj orol kráľovský. Zdroj: dravce.sk