VIDEO: Vražda nie je riešenie! Protestovali Slováci pred rumunskou ambasádou

0

Bratislava 10. októbra (Útulkovo.sk) – Stop zabíjaniu psov! Vražda nie je riešenie! Takéto heslá zneli na druhom proteste proti prijatiu zákona v Rumunsku, ktorý umožňuje zabíjanie pouličných zvierat. „Tento zákon spustil naozajstné peklo na zemi v rumunských uliciach,“ upozornila organizátorka protestu a členka vedenia Občianskeho združenia MačkySOS Petra Adamcová.

Približne štyridsiatka demonštrantov vyjadrila ostrý nesúhlas s týmto zákonom v stredu 9. októbra pred rumunskou ambasádou v Bratislave.

Priamo na proteste sa mohli ľudia podpísať pod list adresovaný europoslankyni Monike Flašíkovej-Beňovej, v ktorom ju žiadajú o verejné zavrhnutie krokov rumunskej vlády. Protest sa uskutočnil za podpory mnohých občianskych združení. Nechýbali ani rodiny s deťmi s protestnými transparentmi.


„Nedávne tragické udalosti v Rumunsku, kedy bol údajne zabitý malý chlapec pouličnými psami, viedli k extrémnym krokom rumunskej vlády, ktoré porušujú etické aj morálne hodnoty Európskej únie, ale čo je zarážajúcejšie, bez akýchkoľvek sankcií aj právne predpisy Európskej únie,“ dodala Adamcová.

Ako pripomenula, rumunská vláda prijala zákon, na základe ktorého môžu byť eutanazované pouličné zvieratá bez ohľadu na to, či sú to zvieratá sterilizované, pravidelne ošetrované, očkované a označené ušnicovým štítkom. „Slovo eutanázia však znamená skrátenie utrpenia z nevyliečiteľnej choroby či staroby bezbolestnou a milosrdnou smrťou,“ upozornila s tým, že pouličné zvieratá v Rumunsku sú bité, kopané, strieľané ba dokonca upaľované za plného vedomia.


„Techniky usmrcovania zvierat, ktoré sa v týchto dňoch využívajú v uliciach Rumunska spôsobujú a predlžujú utrpenie zvierat,“ zhodnotila. Rumunská vláda podľa nej doteraz neprijala žiadne kroky, ktoré by humánnym spôsobom riešili problematiku túlavých zvierat a to konkrétne kastračné programy túlavých zvierat, vďaka ktorým sa zamedzí ďalšiemu množeniu zvierat a tak isto dôjde k uzdraveniu populácie ferálnych psov a mačiek.

Rumunsko ako členský štát dostalo na riešenie kritickej situácie pouličných zvierat dotácie z eurofondov, avšak tieto neboli využité na účel prevencie a kastrácií. „Mnohí politickí predstavitelia krajín EÚ verejne odsúdili konanie rumunskej vlády,“ dodala aktivistka.

Podobné protesty sa konali aj v ďalších európskych mestách – v Berlíne, Helsinkách, Bruseli, Prahe, kde sa protestné akcie Red card for Romania pravidelne opakujú s veľkým úspechom a pozitívnym ohlasom verejnosti.

http://youtu.be/IL3Ab6y2lKs

Útulkovo.sk
Foto: Petra Adamcová
Video: Youtube

Súvisiace články:
Aj herečka Brigitte Bardot bojuje proti zabíjaniu psov v Rumunsku
Viac>>

Zabíjanie túlavých psov v Rumunsku bude pokračovať!
Viac>>

Zabíjanie túlavých psov v Rumunsku bude riešiť ústavný súd
Viac>>