Prikrmovať vtáky môžu ľudia celoročne, pozor však na výber krmiva

0

Ľudia, ktorí k svojim obydliam lákajú vtákov prikrmovaním, sa obľúbeného prírodného divadla nemusia vzdať ani s príchodom teplejších dní.

„Mimo sezónu nie je prikrmovanie vylúčené ani nebezpečné, čiže ľudia môžu prikrmovať celoročne,“ hovorí ornitológ Radovan Jambor.

Dodáva však, že vtákov pri kŕmidle môže byť menej. „Vtáky o takéto prikrmovanie môžu strácať záujem, nakoľko si nájdu aj prirodzené zdroje potravy, takisto dochádza k lokálnym presunom medzi miestnymi populáciami a k sťahovaniu viacerých druhov, ktoré boli na našich kŕmidlách v zime,“ vysvetľuje.

Menej vtákov spotrebuje aj menej krmiva. Preto si treba dávať pozor, aby v potrava v kŕmidle nesplesnivela. „Pleseň produkuje toxíny, ktoré vtáky touto cestou prijímajú do svojho tela. Mnohým vážne poškodzuje tráviacu sústavu,“ hovorí Jambor. Z tohto dôvodu by mali byť kŕmidlá chránené aj pred dažďom.

Ďalším dôležitým pravidlom pri voľbe kŕmidla je, že k nemu nesmú mať prístup predátory ako mačky a kuny. „Ideálne je, ak visí na strome z nedostupného konára, z parapety okna, na izolovanom stĺpiku. Klasické krmoviská a kŕmidlá na zemi, na plote či na strome nie sú veľmi vhodné,“ konštatuje ornitológ.

Čo sa týka potravy, najlepšia je nesolená a nekorenená strava. Zvyšky z kuchyne preto nie sú vhodným krmivom. „Sú obvykle ochucované a slané. To sú všetko nebezpečné ingrediencie, ktoré vtáky môžu v tom najhoršom možnom prípade zabiť, v tom lepšom im „len“ poškodzujú tráviacu a vylučovaciu sústavu,“ varuje Jambor a dodáva, že ideálne je začať kŕmiť slnečnicou, ovsom, prosom, repkou, doplniť ovocím, jarabinou alebo lojom.

Ornitológovia neodporúčajú ani populárne prikrmovanie vodného vtáctva pečivom a chlebom. Takáto potrava „spôsobí zaplnenie žalúdka nevhodnou potravou a tým zníženie príjmu potravy bohatej na živiny a energiu, ktoré sú pre vtáky životne dôležité,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.