Príbeh opusteného orlieho mláďatka Karola pokračuje

0 1324

Práve na deň Karolových menín začína kampaň pre ohrozené orly na Slovensku. Príbeh adoptovaného orlíčaťa Karola, ktoré sa stalo symbolom ochrany orla kráľovského, sledovalo počas letných mesiacov s napätím celé Slovensko.

Úspešná adopcia vyústila do kampane Návrat orlov. Jej cieľom je prinášať informácie o orloch a zapojiť verejnosť do iniciatívy na zlepšenie podmienok pre vzácne dravce a ich vrátenie do krajiny.

„Orol kráľovský patrí medzi najohrozenejšie druhy dravcov na Slovensku s veľkosťou populácie približne 50 hniezdnych párov. Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku sa už viac ako 30 rokov venuje pravidelnému, systematickému monitoringu druhu a aktivitám na zlepšovanie podmienok pre jeho prežitie vo voľnej prírode. Prírastok populácie orla kráľovského je zreteľný predovšetkým vo východnej časti krajiny, kde hniezdi až 70 percent párov slovenskej populácie a ich počet sa za 30 rokov postupne každým rokom zvyšuje. Na západnom Slovensku sa počet hniezdiacich párov nezmenil už 10 rokov! Za túto situáciu je v prvom rade zodpovedný človek; orly sa stávajú obeťou nelegálnej činnosti; často sú zastrelené, otrávené, vážne zranené. Necitlivé hospodárske postupy v lesných porastoch a na poľnohospodárskej pôde spôsobujú, že orly nemajú kde hniezdiť a nenachádzajú dostatok potravy,“ informuje Lucia Deutschová z Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
Karol_skuska_letu
„Veríme, že aj vďaka kampani Návrat orlov dokážeme zlepšiť podmienky pre orly a vrátiť tak majestátne vtáky späť do našej krajiny. Symbolom ochrany orla kráľovského na Slovensku sa tento rok v lete stalo opustené orlie mláďa Karol, ktoré sa podarilo vďaka ľudskej obetavosti zachrániť. Po tom, ako ho opustili vlastní rodičia, pretože priamo pod hniezdom prebiehala rozsiahla ťažba, bolo orlíča niekoľko dní kŕmené v ľudskej opatere. Následne dostalo druhý domov u adoptívnych orlích rodičov, ktorí sa o neho vzorne starali a začiatkom augusta vyletelo z hniezda. Jeho príbeh je nádejou pre všetky ďalšie orly. Za podporu našej kampane dostanú ľudia špeciálne vyrobené tričko a symbolické poďakovanie od samotného orla Karola. Pre verejnosť máme pripravených niekoľko zaujímavých aktivít. Stačí si pozrieť stránku www.navratorlov.dravce.sk,“ dodáva Deutschová.

„Záštitu nad ochranou orla kráľovského na západe krajiny prevzala Západoslovenská energetika, vďaka ktorej môžu orly bezpečne dosadať na dnes už viac ako 8 tisíc stĺpov elektrických vedení bez rizika zásahu elektrinou.

Útulkovo.sk
Foto: RPS