Pri love vodnej zveri poľovníkovi najviac pomáha pes

0 385

Pri love vodnej zveri, ktorý je na Slovensku ešte stále rozšírený, poľovníkovi najviac pomáha pes. Pre TASR to pri príležitosti Memoriálu Kolomana Slimáka, ktorý sa počas víkendu (24.-25.9.) konal vo Vranove nad Topľou, uviedol prezident Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ) Jozef Jursa.

V jubilejnom 20. ročníku memoriálu si prácu vo vode vyskúšalo 18 psov, z toho polovica bola zo zahraničia. Cieľom súťaže je zistiť, či je pes schopný pomáhať poľovníkovi pri love vodnej zveri. Musí ju vedieť vytlačiť z tŕstia, dohľadať ju a priniesť. Podľa slov Jursu ide o najvyššiu medzinárodnú súťaž stavačov na Slovensku. „Súťaží sa v nej o čakateľstvo medzinárodného šampióna práce,“ doplnil.

Poľovnícky pes by mal mať podľa prezidenta SKJ v živote poľovníka výsadné postavenie. „Hovorí sa, že poľovník bez psa je polovičným poľovníkom,“ vysvetlil. Pomáha mu pri vyhľadaní postrieľanej zveri, čím dokáže skrátiť jej utrpenie, resp. zabrániť stratám na zverine, pretože inak by bola znehodnotená. „Každá vychádzka do revíru so psom je oveľa intenzívnejším zážitkom,“ dodal.

Koloman Slimák bol významnou osobnosťou poľovníckej kynológie. Venoval sa najmä jej propagácii a zveľaďovaniu. „Vyšľachtil v podstate dve národné plemená, a to je slovenský kopov a slovenský hrubosrstý stavač,“ povedal Jursa s tým, že napísal tiež viacero publikácií o chove a výcviku stavačov. „Výrazne ovplyvnil vývoj poľovníckej kynológie nielen na Slovensku,“ dodal.

TASR
Ilustračné foto: TASR