Prevádzkovateľ letiska sa ospravedlnil za úhyn tisícky zvierat

0

Spoločnosť prevádzkujúca medzinárodné letisko v taiwanskej metropole Tchaj-pej sa 5. augusta ospravedlnila za úhyn vyše tisícky zvierat, prevažne vtáčích mláďat. Informovala o tom agentúry DPA.

Na letisku Tchao-jüan vo štvrtok uhynula od vyčerpania z tepla asi tisícka vtákov, jeden pes a dve mačky po tom, ako letiskový personál porušil štandardné manipulačné postupy. Zvieratá boli totiž viac ako dve hodiny vystavené slnku na vonkajšej ploche letiska. Páľavu sa podarilo prežiť len dvom psom.

Miestne médiá najprv mylne informovali, že pri incidente uhynulo len asi 100 živočíchov.

Prevádzkujúca spoločnosť priznala, že k úhynu prispelo zlyhanie ľudského faktora. Teplota na plošine, kde sa nachádzali zvieratá, totiž dosahovala približne 60 stupňov Celzia a zvieratá sa na ňu mali presunúť až 30 minút pred odletom.

Hovorca spoločnosti zároveň uviedol, že letiskový personál zabudol zvieratám na kontajneroch odchýliť vetracie otvory. Dodal, že išlo o vôbec prvú takúto smrteľnú nehodu pri preprave zvierat, ktorá sa spoločnosti stala. Zvieratá mali ešte vo štvrtok odletieť do Kuala Lumpuru lietadlom spoločnosti China Airlines.

Taiwanské ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že týmto činom bol porušený zákon na ochranu zvierat. Zvieratá by sa podľa neho nemali nechávať dlhý čas stiesnené v uzatvorenom priestore a pokiaľ sa prevážajú, musia mať otvorené vetracie otvory.

TASR
Ilustračné foto: TASR