Prestížnu kanadskú literárnu cenu získal André Alexis s románom Pätnásť psov

0 973

Román Fifteen Dogs (Pätnásť psov) autora Andrého Alexisa získal v utorok prestížne literárne ocenenie určené pre najlepšiu kanadskú prózu roka – cenu Doris Gillerovej.

Ocenenie je dotované odmenou vo výške 100.000 kanadských dolárov a je najbohatšou cenou za beletriu v severnej Amerike, informovala dnes agentúra AP.
Román je o 15 psoch, ktoré bohovia obdarili ľudskými vlastnosťami. Dej knihy sa začína v torontskej krčme, kde bohovia Hermés a Apollón uzavrú stávku. Rozhodnú sa obdariť zvieratá ľudskou inteligenciou a rečou. Ak by niektoré zo zvierat bolo s ľudskými vlastnosťami šťastnejšie než bez nich, Apollón sa zaviazal, že bude po celý rok slúžiť Hermovi. Ak sa potvrdí Apollónov názor, že ľudská inteligencia je v najlepšom prípade „príležitostne užitočný povlak“, ktorý prinesie viac mizérie než spokojnosti, bude Hermés slúžiť Apollónovi.

Keď sa podnapití bohovia tackajú okolo veterinárnej kliniky, vyberú si tam 15 psích pacientov, ktoré sa stanú pokusnými objektami ich stávky. Vo svojom románe Alexis rozpráva o osudoch týchto zvierat a o ľudskom živote.

Spisovateľ v utorok reagoval na cenu žartom, že ho aspoň vytiahne z dlžôb, do ktorých sa počas písania dostal.

Gillerovej cenu založil v roku 1994 podnikateľ Jack Rabinovitch na pamiatku svojej zosnulej manželky, literárnej novinárky Doris Gillerovej. Medzi jej doterajšími laureátmi sú napríklad Margaret Atwoodová, Mordecai Richler či Alice Munroová.

Kanadská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť CBC vysielala odovzdávanie Gillerovej ceny v celej Kanade.