Predajom tričiek chcú podporiť výcvik vodiacich psov

0 740

BRATISLAVA – Pri príležitosti Medzinárodného dňa vodiacich psov, ktorý každý rok pripadá na poslednú aprílovú stredu, spustilo občianske združenie Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP) projekt Pestvá na tričkách.

Jeho cieľom je predajom tričiek s originálnymi kresbami od známych ilustrátorov vyzbierať financie na podporu výcviku budúcich vodiacich psov pre zrakovo postihnutých ľudí.

„Vďaka vodiacim psom sa ľudia so zrakovým postihnutím môžu stať samostatnejšími a nezávislými od vidiacich sprievodcov,“ približuje koordinátorka projektu a dobrovoľníčka VŠVAP Lucia Šípošová. Proces chovu, výchovy a výcviku takýchto psov je podľa nej časovo i finančne náročný.

„Navyše, nie každý z adeptov na vodiaceho psa výcvik ukončí. Štatisticky je úspešnosť zhruba 50 percent,“ podotkla Šípošová. Na vycvičenie piatich vodiacich psov je teda potrebné financovanie desiatich psov v programe.

Cena vodiaceho psa zahŕňa i náklady na starostlivosť o chovnú sučku, starostlivosť o šteniatka v pôrodnici, o psa počas výcviku či na doživotný tyflokynologický servis.

Reálne náklady na jedného vodiaceho psa od počatia až po odovzdanie klientovi sú podľa Šípošovej 19.300 eur. Maximálna výška príspevku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR na psa so špeciálnym výcvikom je viac ako 8500 eur.

„Pre človeka so zrakovým postihnutím je nereálne, aby si vzniknutý rozdiel doplatil sám, preto zvyšnú časť musí dofinancovať VŠVAP z vlastných zdrojov,“ vysvetlila Šípošová. Peniaze občianske združenie získava prostredníctvom partnerov, verejných zbierok, dvoch percent z daní i projektov, akým je aj Pestvá na tričkách.

VŠVAP pomáha ľuďom so zrakovým a telesným postihnutím prostredníctvom špeciálne vycvičených psov. Od roku 2002 je členom Medzinárodnej federácie pre výcvik vodiacich psov so sídlom vo Veľkej Británii. Výcvik psov realizuje podľa medzinárodných štandardov. TASR o tom informovala Katarína Kubišová z VŠVAP.

TASR
Ilustračné foto: TASR