Lepšie podmienky pre prasatá žiada viac ako 475 tisíc ľudí

0

Bratislava 24. marca (Útulkovo.sk) – Petíciu žiadajúcu zlepšenie životných podmienok ošípaných v Európskej únii (EÚ) s viac ako 475-tisíc podpismi dnes prevzali ministri poľnohospodárstva členských štátov EÚ v Bruseli. Útulkovo.sk o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Počas stretnutia Rady ministrov poľnohospodárstva petíciu dnes v Bruseli odovzdali zástupcovia národných organizácií na ochranu zvierat na čele s medzinárodnou Compassion in World Farming a prevzal ju aj slovenský minister Ľubomír Jahnátek.

Takmer rok trvajúca petícia s viac ako 475-tisíc podpisov obyvateľov únie v nej žiada dodržiavať legislatívu na ochranu prasiat. „Ukázalo sa totiž, že napriek tomu, že členské štáty mali 11 rokov na plnenie Smernice na ochranu prasiat, je v mnohých krajinách hrubo porušovaná,“ priblížila Čaňová.

prasata

Zároveň pripomenula, že minuloročné odhalenia medzinárodnej organizácie Compassion in World Farming na 45 farmách v 6 krajinách únie ukázali, že mnohé prasatá chované na európskych farmách žijú v holom prostredí bez obohatenia (napr. slama), ktoré im má umožniť prirodzené správanie vo forme rýpania a skúmania prostredia, často vo vlastných výkaloch, bez veterinárnej starostlivosti napriek vážnym zraneniam, rutinne podstupujú bolestivé mrzačenie v podobe skracovania chvostov, zubov a kastrácií pri plnom vedomí bez anestézie a liekov proti bolesti a mnohé prasnice žijú počas celej gravidity v tesných klietkach bez možnosti akéhokoľvek pohybu.

Upozorniť verejnosť na nehumánne podmienky chovov prasiat a vyzvať ľudí k podpisu petície mala aj obria nafukovacia prasnica Hope počas svojho turné naprieč Európou. Po Londýne, Paríži, Rotterdame, Berlíne, Varšave a Prahe skončila Hope v Bruseli priamo pred budovou Rady na Schumann Square, kde ju dnes počas stretnutia Rady mohli vidieť ako ministri tak aj široká verejnosť.

hope2

„Nádej pre 150 miliónov prasiat chovaných v EÚ prinieslo v posledný deň zberu podpisov aj symbolických 150 balónov – prasiatok, v stánku Slobody zvierat v Bratislave. Poslami nádeje sa tak stali aj okoloidúci, ktorí po podpise petície dostali balónik prasiatko,“ dodala Čaňová s tým, že Sloboda zvierat realizuje kampaň na zlepšenie podmienok prasiat v chovoch a bola partnerom petície pre SR. Počet podpisov vyzbieraných za jednotlivé členské krajiny sa spracúva a bude známy v najbližších dňoch.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Sloboda zvierat

Súvisiace články:
Podarí sa zachrániť 150 miliónov prasiat? Petícia za ich záchranu končí už v piatok
Viac>>

VIDEO: V Európskej únii živorí 150 miliónov prasiat, zmrzačujú ich zaživa
Viac>>