POULIČNÉ MAČKY: Takto sa o ne treba starať

0 1259

Ferálne alebo pouličné mačky sú bežnou súčasťou koloritu miest a obcí. Spolunažívanie s nimi by sa malo riadiť pravidlami, o ktorých TASR informovala Sloboda zvierat.

Podľa nich by ľudia nemali mačky vyháňať z prirodzených skrýš pri obydliach.

Majú tam svoje miesto a zbavujú okolie škodcov. Ak ferálne mačky ľudia kŕmia, mali by sa snažiť zabezpečiť ich kastráciu. Odchyt, kastrácia a návrat mačiek do pôvodného prostredia zabránia ich premnožovaniu a krutej likvidácii mačiat.

Bratislavčania môžu o odchyt a sterilizáciu mačiek v okolí bezplatne požiadať magistrát, pre ktorý túto službu vykonáva ekologická organizácia Sloboda zvierat. Majitelia by mali dať kastrovať aj svoje mačky, pokiaľ chodia pravidelne von. V obciach môžu občania požiadať miestny úrad o kastračný projekt.

Pokiaľ ide o nález bezprizorných mačiatok (treba sa najprv presvedčiť, či matka nie je v okolí), chorých alebo zranených mačiek, obyvatelia Bratislavy by mali kontaktovať mestskú políciu. Sloboda zvierat následne zabezpečí ich odchyt a prijme zvieratá v bratislavskom útulku.

Prípady krutého zabíjania mačiek, ako topenie či otrávenie, by ľudia nemali tolerovať. Sú trestné a mali by ich preto nahlasovať polícii. Ak by občania chceli o problematike informovať aj svoje okolie, Sloboda zvierat im poskytne letáky. Ľudia, ktorí majú záujem a možnosti, pomôžu mačke bez domova, ak si ju osvoja.