Našiel som zvieratko

Ak ste našli zvieratko, presný návod, ako postupovať neexistuje. Ak je to možné, kontaktujte najbližší útulok. Ich zoznam a kontakty nájdete v našom katalógu útulkov, oni budú vedieť ako postupovať.

Ak sa vo vašej lokalite nenachádza žiaden útulok, kontaktujte mestskú políciu, alebo priamo obec, kde ste zvieratko našli. Tá musí podľa zákona 342/2011 zabezpečiť odchyt a umiestnenie zvieratka. Ak sa však nachádzate mimo obce, táto povinnosť obci odpadá. Preto je dobré, ak nie je zvieratko agresívne, doviesť ho do obce. Nenechajte sa odbiť, obce sa rady vyhovárajú, že na to nemajú kompetencie, alebo prostriedky.

 

Ak je zvieratko mimo domov dlhšie, je takmer isté, že bude vyhladované a vystrašené. Môže vrčať a správať sa agresívne. Ukľudniť ho môžete tak, že mu dáte vodu a niečo na jedenie, napríklad to, čo vám ostalo z obeda. Malým psíkom nedávajte kuracie kosti, lebo sa štiepia a môžu spôsobiť udusenie alebo prepichnutie orgánov.

Pokúste sa získať si dôveru zvieratka. Zohnite sa, skloňte hlavu, spustite jednu ruku k zemi a pomaly sa približujte. Tým dáte najavo, že zvieratko je nadradené a vy sa s ním chcete iba hrať. Ak vám dovolí prísť bližšie, skúste sa mu tichým hlasom prihovoriť. Zvieratká lepšie reagujú na vyššie tóny ženského hlasu. Ruku zovrite v päsť a nechajte sa oňuchať. Ak to zvieratko spraví, vyhrali ste a je medzi vami dôvera. Nezabúdajte však, že zvieratko môže byť nevyspytateľné a pokiaľ neviete čítať reč tela, buďte opatrní.

 

Ak ste zvieratko ochotní nechať u seba doma, kým sa nenájde jeho majiteľ, rozhodne kontaktujte najbližší útulok a mesto alebo obec. Obec môže ohlásiť (napríklad prostredníctvom rozhlasu), že sa zvieratko stratilo a možno sa podarí zistiť, komu patrí, skôr.
Nezabudnite pridať informácie o nájdenom zvieratku na Útulkovo.teraz.sk.