Polícia zaistila vo Viedni slonie kly v hodnote 560.000 eur

0 739

Rakúska colná polícia odhalila veľké skladisko pašovaných sloních klov, ktorých hodnota by na čiernom trhu dosahovala približne 560.000 eur.

S odvolaním sa na zdroje z rakúskeho ministerstva financií o tom informovala agentúra DPA.

Až 90 kusov klov pochádzajúcich zo slona afrického a slona indického malo podľa ministerstva smerovať pravdepodobne do krajín, ako sú Čína alebo Vietnam.

Začiatkom septembra svedok upozornil úrady na podozrivú činnosť, keď si všimol ako predajca na ulici vo Viedni odovzdáva kupujúcemu tri kly. Vyšetrovatelia tohto predávajúceho rýchlo identifikovali ako muža, ktorý už aj v minulosti porušil zákony o ochrane živočíšnych druhov. Pri prehliadke pacháteľovho bytu vyšetrovatelia našli 564 kilogramov slonoviny v kusoch rôznej veľkosti.

„Zdá sa, že to bol jeho dočasný sklad, ktorý si v priebehu času vybudoval,“ potvrdil pre DPA hovorca ministerstva financií Johannes Pasquali. Dodal, že podozrivý sa pravdepodobne pokúšal vyvážať svoj tovar do ázijských krajín, kde je slonovina stále považovaná za cenný tovar.

Obchodovanie so slonovinou je zakázané na základe medzinárodného dohovoru, avšak ilegálny obchod naďalej pokračuje. Podľa informácií Medzinárodnej únie pre ochranu prírody pytliaci za posledných desať rokov zabili denne v priemere asi 50 slonov.

Vietnam zničil dve tony slonoviny a rohoviny zhabanej pytliakom
Vyše dve tony zhabaných sloních klov a nosorožích rohov zničili dnes vietnamské úrady, čím niekoľko dní pred medzinárodnou konferenciou na danú tému dali svetu jasný signál, že Vietnam to so skoncovaním nezákonného obchodovania s divými zvieratami myslí naozaj vážne. Píše o tom agentúra AP.

Odhadovaná cena zničenej slonoviny a rohoviny by na čiernom trhu bola viac než sedem miliónov dolárov. Kly a rohy pochádzali z 330 afrických slonov a 23 nosorožcov zabitých pytliakmi. Tí túto surovinu posúvajú zväčša ďalej a predávajú zákazníkom, ktorí sa mylne domnievajú, že je účinná pri liečení rakoviny.

Slonie kly a nosorožie rohy boli dnes rozdrvené a následne spálené na predmestí Hanoja. Vietnam sa tak pri ničení produktov z divých zvierat zhabaných pytliakom pripojil k dvom desiatkam ďalších krajín.

Medzinárodná konferencia o nezákonnom obchodovaní s divými zvieratami a produktmi z nich sa bude v Hanoji konať na budúci týždeň.