Polícia zadržala nosorožie rohy za takmer 900.000 eur

0 825

HANOJ – Dvoch mužov prepravujúcich 31 nosorožích rohov s odhadovanou hodnotou v prepočte takmer 900.000 eur zadržali policajti vo Vietname. Oznámila to dnes polícia v severovietnamskej provincii Nghe An.

Podľa vyjadrení policajných predstaviteľov pre agentúru DPA objavili rohy vážiace celkovo 37 kilogramov v sobotu. Dvaja muži vo veku 32 rokov ich niesli v troch vreciach, keď ich zadržali na miestnej železničnej stanici. Jeden zo zadržaných vypovedal, že nemenovaný tretí muž si ho najal, aby zásielku dopravil z Hočiminovho Mesta do provincie Nghe An za približne 1650 eur.

Ochranárske skupiny pripisujú nárast zabíjania nosorožcov sčasti zvýšenému dopytu po rohoch týchto ohrozených zvierat v bohatej elite vo Vietname.

Niektorí ľudia v krajine považujú nosorožie rohy za liek, afrodiziakum i symbol spoločenského postavenia.

Podľa organizácie WildAid, ktorá sa usiluje skoncovať s nelegálnym obchodovaním so zvieratami, zabili pytliaci v roku 2014 rekordných 1215 nosorožcov, čo je desaťnásobne viac než v roku 2009.

Jeden gram prášku z nosorožieho rohu môže stáť až 133 dolárov (120 eur), pokým kilogram slonoviny stojí na čiernom trhu približne 2100 dolárov (1900 eur), uviedla DPA.

Väčšina nosorožcov žije v južnej Afrike. Vláda Juhoafrickej republiky minulý víkend oznámila, že počet nosorožcov zabitých pytliakmi sa za prvé štyri mesiace tohto roka zvýšil o 18 percent v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška.

TASR
Foto: TASR/AP