Polícia stále nerozhodla, čo bude so zabavenými šteňatami. Mnohým ide o život

0 2499
Ilustračné foto

Bratislava 7. augusta (Útulkovo.sk) – Šteňatá zabavené počas posledného júlového víkendu na hraničných priechodoch sa už dvanásť dní nachádzajú v útulku Slobody zvierat v Bratislave na Poliankach. Stále o nich nebolo rozhodnuté a všetky náklady na dennú a veterinárnu starostlivosť znáša občianske združenie.

Útulkovo.sk o tom informoval Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

„Apelujeme na skutočne rýchle konanie zodpovedných orgánov, rozhoduje sa o živých tvoroch a ide doslova o život,“ uviedla predsedníčka Slobody zvierat Pavlína Dugovičová. Zároveň upozornila, že v tomto prípade ide o viacnásobné závažné porušenia platných zákonov. „Veríme, že zodpovedné orgány využijú všetky dostupné prostriedky, aby vinníci boli potrestaní, a aby tento prípad slúžil ako zdvihnutý varovný prst pre všetkých pašerákov zvierat,“ zdôraznila.

Ideálne pre zvieratá je čo najrýchlejšie rozhodnutie polície o ich odobratí majiteľovi, štát ako vlastník zvierat sa ich potom môže vzdať v prospech útulku a vtedy je možné nájsť im domov v rodinách, kde im individuálna a intenzívna starostlivosť zvýšia šance na prežitie. „Dovtedy máme zviazané ruky,“ pripomenula predsedníčka.

Všetky zabavené zvieratá boli vo veku 3,5 – 6 týždňov a boli vyvážané bez sprievodu matky, nemali povinné očkovania, chýbali im čipy a sprievodné doklady. Všetko sú to porušenia platnej legislatívy. „Mláďatá boli extrémne mladé, mali byť ešte pri matke. Priskoré oddelenie od matky a nedostatok jej mlieka sú príčinou nedostatku obranných látok, nerozvinutého tráviaceho systému, hnačiek, zvracania, sú ohrozené infekčnými ochoreniami ako parvovírus či psinka a pre svoj nízky vek ich nemožno ani zaočkovať,“ vysvetlila veterinárka útulku Polianky Martina Mužiková.

Niekoľké šteňatá neboli podľa nej schopné prijímať potravu ani z fľašky, mali slabý sací reflex, nedokázali prehĺtať a uhynuli hladom. Asi tretina prijatých zvierat je v ohrození života, niekoľko z nich muselo občianske združenie v kritickom stave previezť na špecializovanú kliniku, kde sú na infúziách.

Pozrite si reportáž o zabavených šteňatách:

Počas víkendu 27.-28. júla boli na slovenských hraničných priechodoch (Kúty, Šahy) zabavené dve ilegálne zásielky šteniat, ktoré smerovali pravdepodobne na predaj do zahraničia.

Všetky šteňatá boli po dohode s políciou ešte v ten deň umiestnené do karantény útulku Slobody zvierat Bratislava – Polianky na predbežné obdobie 14 dní . Ide o 67 psov rôznych rás a nakoľko sú zvieratá zaistené pre účely trestného konania, nie je možné ich ponúkať na adopciu ani obdobne s nimi manipulovať do ďalšieho rozhodnutia obvodného oddelenia Policajného zboru Brodské, ktoré sa prípadom zaoberá.

Ročne sa zo Slovenska vyvezie okolo 60 tisíc šteniat. Počet nelegálne predaných šteniat odhaduje Sloboda zvierat na 100 000 zvierat ročne. Ide o lacné psíky rôznych plemien bez preukazu pôvodu z chovov, ktoré nie sú zaregistrované, napriek tomu, že zákon ukladá každému, kto chová zvieratá za účelom predaja ohlásiť začatie, prerušenie a ukončenie činnosti. „Čierny biznis so zvieratami obnáša porušovanie zákonov pri obchodovaní so psami, nezdanené príjmy množiteľov a výkupcov a utrpenie zvierat v ´množiarňach´ zneužívaných na masovú produkciu šteniat,“ uzavrela Čaňová.

Útulkovo.sk
Foto: Sloboda zvierat
Video: TERAZ.TV