Dvadsať policajných psov súťaží vo vyhľadávaní drog a výbušnín

0 3497

Malý Lapáš 10. júna (TASR) – Najlepšie policajné psy súťažia na Majstrovstvách Slovenska v špeciálnej kynológii, ktoré sa v pondelok 9. júna začali v priestoroch Kynologického strediska Z Polytanu SK – Ranč Nový dvor v Malom Lapáši pri Nitre. Majstrovstvá Slovenska v špeciálnej kynológii vo výkone policajných psov organizuje odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru.

Na desiatom ročníku podujatia si zmeria sily desať dvojčlenných družstiev, celkovo 20 psov. Zastúpenie majú všetky kraje Slovenska a riaditeľstvá hraničnej a cudzineckej polície Bratislava a Prešov, informovala Júlia Zlejšia, vedúca oddelenia metodiky chovu, výcviku a veterinárnej služby odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru.

Cieľom majstrovstiev je porovnanie vycvičenosti služobných psov vo vyhľadávaní drog, vo vyhľadávaní výbušnín a výbušných systémov a tiež precvičenie súčinnosti profesionálnych vojakov s Policajným zborom SR v strážení a monitorovaní vybraných objektov s podozrením na páchanie trestnej činnosti. „Majstrovstvá Slovenska sú každoročne vrcholovou prezentáciou profesionálnej pripravenosti najlepších psovodov jednotlivých krajských riaditeľstiev Policajného zboru,“ skonštatovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Policajní psovodi so svojimi psami si do piatka 13. júna zmerajú sily v niekoľkých náročných disciplínach. Vo vopred stanovenom čase budú musieť vyhľadať a označiť vzorky drog a výbušnín v batožine, v objekte, v dopravnom prostriedku a v teréne. Nebudú chýbať ani cviky poslušnosti. Vzorky drog a výbušnín budú skutočné, psy budú musieť nájsť a označiť vybrané druhy oboch komodít.

TASR
Ilustračné foto: TASR/Pavel Neubauer