Policajný pes zomrel na úpal po tom, čo naháňal zlodeja auta

0

Policajný pes v Austrálii sa stal najnovšou obeťou spaľujúcich horúčav, ktoré začiatkom februára vládli v celých oblastiach východnej Austrálie.

Pes zomrel na úpal po tom, čo naháňal zlodeja auta v severnom štáte Queensland.

Polícia uviedla, že osemročný nemecký ovčiak Waco išiel po stopách páchateľa, ktorý ušiel pešo z ukradnutého auta v meste Deception Bay severne od štátnej metropoly Brisbane. Psovod spozoroval, že pes má nohy čoraz neistejšie a začína sa potácať, čo boli skoré príznaky teplotného stresu.

Pes dostal vodu a previezli ho na neďalekú veterinárnu kliniku, ale o niekoľko hodín zomrel napriek snahám odborníkov znížiť jeho telesnú teplotu a doplniť mu tekutiny.

Vďaka neznesiteľným horúčavám sa 3. február 2017 stal najhorúcejším zaznamenaným februárovým dňom v Queenslande, pričom malé mestečko Birdsville zverejnilo teplotu až 46,2 stupňa Celzia. Informoval o tom Austrálsky meteorologický úrad.

Údaje vlády ukazujú, že teplotný stres je v Austrálii prírodným zabijakom číslo jeden – vyžiada si totiž viac ľudských životov než záplavy, požiare v buši a búrky, konkrétne vyše 500 úmrtí ročne.

Austrálske mestá Sydney a Brisbane zažili tento rok svoje najhorúcejšie zaznamenané mesiace január – päť dní mali nad 35 stupňov Celzia, uviedol v stredu meteorologický úrad.

Rekordne vysoké teploty sa pripisujú silnému západnému vetru, nezvyčajne suchému počasiu s podpriemernými dažďovými zrážkami a tiež klimatickým zmenám.