Poklesom teplôt nastalo obdobie, kedy je potrebné vtáky prikrmovať

0

V týchto dňoch, keď na väčšine Slovenska nastali mrazy, ľudia by mali už začať vo väčšej miere prikrmovať vtáky.

Sú to vtáky, ktoré na Slovensku bežne zimujú, alebo prilietavajú zimovať zo severných častí Európy. „Viac potravy im treba do kŕmidiel nasypať, keď je tuhý mráz a menej, keď mráz poľaví.

„Pri oteplení, čo ešte možno do konca roka očakávať, dokonca treba s prikrmovaním prestať. Vtedy si totiž vtáčiky ešte dokážu na drevinách čiastočne potravu nájsť, napríklad zvyšky hmyzu, larvy, alebo červíky,“
radí to ochranár prírody, popredný slovenský ornitológ z Prievidze Vladimír Slobodník.

„Najvhodnejšou pochúťkou pre drobné vtáky sú semená, predovšetkým slnečnicové, ktoré sú takým univerzálnym krmivom pre mnohé druhy vtákov. Môže to však byť aj mak, nesolené arašidy alebo vlašské orechy. Najmä ak gazdinky pri lúskaní orechov nájdu napadnuté jadrá hmyzom, práve tie sú pre spevavcov najvhodnejšie. Okrem toho niektoré druhy si pochutia aj na surovom hovädzom loji. Na takúto hostinu sa zvyčajne zletia zo širokého okolia štyri päť druhov sýkoriek, zelienky, červienky, čížiky, glezgy alebo stehlíky. Vzácne prilietavú aj ďatle, ktoré sa najviac zaujímajú o loj. Možno im ponúknuť aj ovsené vločky, tie chutia aj hrdličkám a tiež vrabcom. Drozdy čierne alebo čvíkotavé si pochutnajú aj na ovocí, ktoré zostalo na stromoch, alebo je popadané pod nimi,“ dodáva ornitológ.

Je podľa neho dobré, ak ešte pred zimou ľudia pripravia pre vtáky prekryté kŕmidlá, aby krmivo nenamoklo, nezvlhlo. Dôležité tiež je, aby boli nedostupné pre mačky a iných dravcov.

TASR