Po kastrácii sa mačka potrebuje dobre vyspať

0

Bratislava 29. júna (Útulkovo.sk) – Ubolenú mačku po kastrácii nečičíkajte, neberte ju na ruky a nehladkajte. „Jediné čo potrebuje, je dobre sa vyspať,“ uviedla pre Útulkovo.sk dlhoročná chovateľka Alexandra Pavelková s tým, že mačku treba priebežne kontrolovať či sa nepocikala, či pravidelne dýcha, či si nepriľahla ňufáčik, alebo či sa nezdvihla, neodtackala a nezaspala na polceste na podlahe.

Niekedy sa zdá, že mačka sa prebrala a ide si po svojom, avšak ani v tomto stave nie je celkom pri sebe. „Vtedy jej treba opatrne ponúknuť vodu na pitie, po niekoľkých hodinách dokonca aj malé množstvo jedla, a vrátiť ju na miesto. Obyčajne znova zaspí,“ dodala.

Kastračný zákrok trvá 40 až 60 minút, podľa okolností. Pokiaľ si preberiete mačku hneď po operácii, čo býva zvykom, dostanete vo väčšine prípadov spiace zvieratko zavreté v cestovnom boxe či prepravke.

Už počas zákroku alebo na konci veterinár mačke pichne antibiotiká, aby sa predišlo prípadnej infekcii. Pri šetrnej anestézii sa v krátkom čase začne mačka preberať. Je dôležité, dostať ju do domáceho prostredia čo najskôr a nevyberať ju zatiaľ z prepravky.

Útulkovo.sk

Ilustračné foto: archív Útulkovo.sk