Pes za vysvedčenie končí často na ulici

0 1774

Bratislava 26. júna (TASR) – Skúsenosti Slobody zvierat ukazujú, že zvýšený počet psov končí vyhodených na uliciach či pri cestách nielen po Vianociach, ale aj po vysvedčeniach.

Aktivisti preto pripomínajú, že zviera ako darček za dobré známky znamená zodpovednosť a nie je ho možné po čase, napríklad po prázdninách, len tak odložiť.

„Treba si uvedomiť, že o psa sa treba určitý čas starať,“ povedala pre TASR inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová. Poznamenala, že v tomto prípade ide najmä o zodpovednosť rodičov, ktorí zodpovednosti musia naučiť aj deti. „Pes sa nedá odložiť niekde do regála,“ zdôraznila s tým, že o zviera sa treba starať aj po tom, čo opadne prvotné nadšenie.

Pokiaľ sa ľudia rozhodnú zabezpečiť si domov zvieracieho spoločníka, majú sa podľa Slobody zvierat rozhodnúť pre adopciu z útulku. „Tým, že si nekúpim psa od množiteľa, tak nepodporujem tento krutý biznis,“ uviedla Březinová s tým, že rodičia takýchto šteniatok žijú často v krutých podmienkach a napokon ich niekam vyhodia.

„Zvieratko z útulku je zviera nechcené alebo týrané. Dávame takto tým zvieratám druhú šancu,“ zhrnula. Len v bratislavskom útulku Slobody zvierat čaká na nových majiteľov okolo 250 zaočkovaných a začipovaných psov.

TASR

Foto TASR/AP