Pes vie byť šťastný aj v paneláku, ak majiteľ plní jeho potreby

1

BRATISLAVA – Kastrovanie psa či vzájomná potýčka medzi zvieratami zasiahne po psychickej stránke viac majiteľa ako jeho domáceho miláčika.

Myslí si to psychológ psov Lukáš Slovák. Psy by podľa neho mali mať v sebe zakorenené inštinkty, ktoré im nedovolia byť dlho traumatizované z fyzickej potýčky – napríklad týždeň či dva. „Inak by v prírode neprežili, konflikty sú tam súčasťou života, pretože jedinci vzájomne súperia o moc,“ povedal v rozhovore pre TASR.

Inštinkty má v sebe zakorenené i malá čivava. Podľa Slováka si dokáže vybudovať rešpekt i pred pitbulmi. „Niekedy im tento malý pes môže aj šéfovať,“ podotkol. Vzájomný rešpekt medzi zvieratami podľa neho nevyplýva iba z fyzickej sily. „V prírode by mal byť alfasamec ten najsilnejší, no sila tkvie napríklad aj v správnych rozhodovaniach. Vôbec to nie je iba o veľkosti jedinca,“ poznamenal Slovák.

Psychológ psov nevie odpovedať, ako sa vníma kastrovaný pes. Myslí si ale, že ľudia berú kastráciu zvieraťa viac tragicky ako ich domáci miláčik. „Majitelia sa ma často pýtajú, či dať psa vykastrovať. Zviera má mať naplnené všetky potreby, jedna z nich je aj rozmnožovať sa. Ak mu to jeho majiteľ nevie umožniť, vzniká problém. Vtedy sa treba rozhodnúť pre takýto zákrok,“ uviedol. Akceptuje však, že názory na túto tému sa líšia.

Pes dokáže byť podľa Slováka šťastný aj v paneláku, ak majiteľ napĺňa jeho potreby. Keď sa to nedeje, trpí pes, ktorý je potom nervózny a trpí aj jeho pán. „Ak si niekto kupuje toto zviera, nech si zistí aspoň jeho základné povahové črty, či s ním vôbec dokáže spolunažívať. Je nezodpovedné si vziať psa len preto, že je milý,“ dodal.