Útoky psov na ľudí by mal riešiť minister Jahnátek, žiada poslanec Hrnčiar

0 851

Bratislava 8. októbra (TASR) – Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Andrej Hrnčiar žiada ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD), aby riešil útoky psov na ľudí. Chce sa s ním v tejto veci stretnúť.

„Dozrel čas, aby sme prekročili čisto stranícky pohľad na vec. Verím, že vás, takisto ako aj mňa, trápia predmetné útoky,“ píše v liste Jahnátkovi Hrnčiar, ktorý nechce, aby chov a držba psov boli pre verejnosť nebezpečné. Poukázal na množiace sa ataky. Pri poslednom (7.10.) pohrýzla argentínska doga malého chlapca do tváre, museli ho vrtuľníkom previezť do bratislavskej nemocnice, kde ho operovali.

V parlamente bola ešte v marci novela zákona o psoch z dielne ministerstva pôdohospodárstva. Okrem iného obsahovala zoznam nebezpečných psov. Mala sprísniť pravidlá pre majiteľov psov niektorých kategórií. Držať alebo vodiť psa so sprísneným držaním by podľa novely mohol iba človek odborne spôsobilý na jeho ovládanie. Opozícia novelu kritizovala, podľa nej mala trestať aj zodpovedných majiteľov psov. O vládnej právnej norme parlament nerozhodol.

Neskoršia Hrnčiarova novela počítala s niekoľkými trestami pre majiteľov psov, ktorých miláčikovia napadnú a ublížia inému človeku alebo zvieraťu. Hroziť im malo väzenie od šiestich mesiacov až do piatich rokov. Právnou normou chcú dosiahnuť, aby si majitelia psov uvedomili, že sú za svojich miláčikov zodpovední a že môžu byť potrestaní za ich konanie.

Poslanec nepredpokladá, že zákon prinúti majiteľov psov správať sa okamžite zodpovednejšie. „Ale ľudia, ktorí sa stanú obeťami psích útokov, budú mať väčšiu istotu, že sa celý prípad nezametie pod koberec a zodpovední budú potrestaní. A to bude motivovať aj nezodpovedných majiteľov psov,“ uzavrel.

TASR
Foto TASR/Henrich Mišovič

Súvisiace články:
Na muža zaútočil pitbul, roztrhal mu nohu
Viac>>