Necitlivé ostrihanie srsti môže psovi spôsobiť šok

0 4705

Bratislava 23. júla (TASR) – Na otázku, či je počas letných horúčav dobré dať ostrihať psa, alebo nie, neexistuje jednoznačná odpoveď. Zástancovia ostrihania tvrdia, že pes sa tak môže lepšie ochladiť na studených plochách, odporcovia zasa, že hustá srsť dobre izoluje aj od letných páľav.

Veterinárny lekár zdôrazňuje, že ak sa pre strih rozhodneme, nemali by sme psa zbaviť srsti úplne.

„Nesmieme zabúdať na to, že srsť má aj ochrannú funkciu, a tiež na to, že ostrihanie ‚dohola‘ môže spôsobiť psovi ťažký šok,“ uviedol pre TASR MVDr. Pavol Čech.

Úplne ostrihanie môže mať podľa jeho slov za následok, že pes sa bude schovávať, nebude chcieť vyjsť z úkrytu, ktorý si nájde v dome alebo byte. „Je to ako u človeka, ktorého by ste zbavili šiat a nútili, aby vyšiel na námestie plné ľudí,“ potvrdil Čech názor, že aj pes sa hanbí.

Strih by teda mal byť postupný a malo by ísť naozaj o čiastočné ostrihanie resp. skrátenie, nie o odstránenie srsti. Veterinárny lekár v tejto súvislosti pripomenul, že v takomto prípade sa strihaniu nemusia brániť ani majitelia psov, u ktorých nie je zvykom skracovať srsť. „Videl som ostrihaného aj nemeckého ovčiaka a vyzeral veľmi pekne,“ konštatoval Čech.

TASR
Ilustračné foto: TASR/AP