Nekvalitný šampón môže spôsobiť psovi zdravotné problémy

0

Bratislava 9. októbra (TASR) – Pozor! Nekvalitné šampóny môžu psom spôsobiť množstvo problémov. Psy majú kožu citlivú rovnako ako malé deti.

Pri kúpaní psov nemožno zabudnúť, že ich srsť vytvára obranný mechanizmus proti prehriatiu či spáleniu kože. Ošetrenie srsti pri kúpaní a používaní šampónu musí preto rešpektovať hodnotu pH kože psa.

„Je potrebné mať na pamäti, že fyziologické rozpätie pH kože u psa je od 6,5 do 7,“ uviedol pre TASR veterinárny lekár Pavol Čech. „Preto by sme mali kupovať iba kvalitný šampón, ktorý bude mať na obale upozornenie na túto hodnotu pH,“ doplnil odborník.

Zároveň upozornil na to, že používanie lacného, no nekvalitného šampónu, ktorý toto pH nerešpektuje, môže u zvieraťa vyvolať celý rad problémov. „Od suchej srsti bez lesku, cez škrabanie a svrbenie až po vytrhávanie chlpov,“ vymenoval Čech.

„Čo je horšie, pri tom, ako sa zviera pri zmene kyslosti kože škrabe, môže si spod pazúrov zaviesť do kože rôzne infekty. Skončiť to môže až hnisavými zápalmi, ktoré sa musia liečiť antibiotikami,“ vystríha veterinárny lekár, ktorý zároveň dodáva, že podľa zistení pediatrov je koža psov rovnako citlivá ako pokožka malých detí.

Čech rovnako poznamenal, že s príchodom chladných mesiacov je potrebné pamätať na to, že pes po okúpaní schne až tri dni. „Preto musíme dávať pozor, aby pri venčení po kúpaní neprechladol,“ upozornil veterinárny lekár.

TASR
Ilustračné foto TASR/AP