Policajné psy prichádzajú na svet na Záhorí

0 3285
Ilustračné foto

Bratislava 4. augusta (TASR) – Asi pol hodiny jazdy autom od Bratislavy, v Moravskom Svätom Jáne na Záhorí, sa nachádza jediná chovateľská stanica polície na Slovensku. Práve tam prichádzajú na svet a trávia prvé týždne života policajné psy. V uzavretom areáli chovateľskej stanice je niekoľko nenápadných budov. V tej najvzdialenejšej, prichádzajú na svet šteniatka nemeckého vlčiaka. Pred dvoma týždňami ich tam pribudlo osem.

Po pár týždňoch strávených pri matke, ošetrovatelia začnú s ich výchovou a prípravou k využiteľnosti v Policajnom zbore, ako psov na klasickú kynológiu alebo ich využitie na špeciálne pachové práce. „Cvičiť ich začíname v podstate už keď otvoria očká a postupne pridávame na náročnosti. Aby bol tréning efektívny, musí byť síce krátky, ale intenzívny a hlavne, venujeme sa im každý deň,“ povedal Patrik Vincúr, vedúci strediska chovu služobných psov.

Základné návyky získajú psy v tejto chovnej stanici, zostávajú tu približne osem týždňov. Potom si ich vezmú psovodi z jednotlivých policajných krajských riaditeľstiev. „Často si ich zoberú aj domov k rodine, trávia s nimi nielen pracovný, ale aj voľný čas. Je to ďalší člen rodiny a po čase sa z nich stanú zohrané dvojice,“ priblížil Michal Ďurica, inštruktor špeciálneho výcviku, ktorý má pridelených troch služobných psov na špeciálne pachové práce.

V súčasnosti slúži v Policajnom zbore približne 500 psovodov a 650 psov, 90 percent tvorí plemeno nemecký ovčiak.

Nie všetky policajné psy však môžu slúžiť v Policajnom zbore. Niektoré sa boja streľby, ľudí, zmeny prostredia, sú príliš citlivé, preto nie sú vhodné na výcvik. Môžu však byť ideálnym strážcom domu či majetku. Záujemca o takéhoto psíka si ho môže kúpiť za symbolickú cenu. Majú preukaz pôvodu, sú očkované, čipované, tetované a väčšinou už ovládajú základné návyky a povely.

TASR
Ilustračné foto TASR/František Iván