Psíčkari pozor! V Liptovskom Mikuláši niekto rozhádzal párky naplnené klincami

0

Liptovský Mikuláš 20. februára (Útulkovo.sk) – Mimoriadne nebezpečný útok na psov zaznamenal areál vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši. Sučka India sa dostala do ohrozenia života po tom, čo pri venčení zjedla pohodený párok, v ktorom bol zapichnutý klinec. Jej majiteľka našla na mieste ďalšie tri takéto párky. O život sučky musel bojovať veterinár.

Katarína z Liptovského Mikuláša venčí svoju sučku v areáli vodného slalomu už osem rokov. Keď India našla niečo pohodené v tráve, najskôr tomu nevenovala pozornosť, myslela si, že môže ísť o briošku, ktorú tam pohodili deti. India však v tráve stále niečo hľadala a to už zaujalo aj jej majiteľku.

„Začala som sledovať, kde v tráve hľadá. Pribehla som k nej a zbadala niečo, čo vyzeralo ako odkrojený korkový štopeľ. Pristupila som to nohou,“ priblížila Katarína. Len čo netradičný nález vzala do ruky zistila, že ide pravdepodobne o hydinový párok, veľký približne 1,5 centimetra, v ktorom bol zapichnutý ohnutý klinec.

špekáčiky

Súčku Indiu hneď uviazala na vôdzku a keď sa poriadne pozrela okolo seba, našla ďalšie tri párky s klincami. „Hneď sme išli k veterinárovi, pretože som bola presvedčená, že India taký párok zjedla,“ dodala.

Rýchle konanie Kataríny pravdepodobne zachránilo jej sučke život. Röntgen ukázal, že v žalúdku má naozaj klinec, preto musela podstúpiť trojhodinovú operáciu. „Vzhľadom na rýchlosť zákroku, môžu byť prognózy pre ňu dobré,“ konštatoval veterinár Martin Šmiček. Zároveň upozornil, že klinec v tráviacom aparáte môže byť životu nebezpečný tak pre človeka, ako aj pre zviera.

„Môže dochádzať k perforácii, teda k prederaveniu, čo je životu nebezpečné,“ varoval. Ak sa takýto ostrý predmet dostane do srdca a pľúc, zviera môže vykrvácať, pokiaľ je to v brušnej dutine dochádza k infekcii. „Klinec sa môže zapichnúť do hociktorého orgánu,“ upozornil.

sučka India2

Na prípad upozornilo aj Občianske združenie Očami psa prostredníctvom sociálnej siete. „Upovedomte všetkých svojich známych, priateľov, nech majú na celom Nábreží oči otvorené!“ vyzvali dobrovoľníci. „Ak psík požerie ostré predmety, treba čím skôr navštíviť veterinára. Akonáhle sa bude jeho majiteľ snažiť o pomoc sám, môže spôsobiť ešte väčšiu škodu,“ zdôraznil veterinár.

Pokus o zabíjanie psov v tejto časti Liptovského Mikuláša vraj nebol prvým. „Pred dvoma rokmi tam niekto porozhadzoval otrávené granule. Zjedli to moje psy, našťastie sme do piatich minút boli u veterinára,“ pripomenul jeden zo psíčkarov na sociálnej sieti.

Útulkovo.sk
Foto: archív KŠ